Utorak, 4 veljače, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Na današnji dan osnovan Facebook. Sjećate li se kako je izgledao na početku?

Facebook se uvelike promijenio otkako je stranica prvi put pokrenuta 4. veljače 2004. u sobi studentskog doma Marka Zuckerberga na Sveučilištu Harvard.

Prije dvadeset jednu godinu, članstvo na web-mjestu u početku je bilo ograničeno na studente Harvarda – bez gumba Sviđa mi se i bez News Feeda.

Pokrenuta od strane Zuckerberga i prijatelja s Harvarda, stranica (tada poznata kao ‘The Facebook’) brzo se proširila na druga sveučilišta Ivy League, a potom i na druga američka sveučilišta. Do lipnja 2004. stranica je osigurala ulaganje od 500.000 dolara od Petera Thiela, suosnivača PayPala i investitora.

Dobrodošli na The Facebook
Dobrodošli na The Facebook

Do rujna 2004. počela su se pojavljivati ​​značajke koje bi današnjim korisnicima bile prepoznatljive – poput The Wall. Ovo je bio prethodnik News Feeda i funkcionirao je kao područje profila gdje prijatelji mogu objavljivati ​​i odgovarati na javne poruke.

Zid je bio ključan za privlačenje ljudi da često provjeravaju svoje Facebook stranice.

U roku od godinu dana stranica je dosegla milijun korisnika, a godinu dana nakon pokretanja stranica je službeno izbacila ‘the’ i jednostavno postala Facebook.

Tijekom 2004. i 2005. mreža se postupno širila, a sveučilištima na teritorijima uključujući Australiju, Novi Zeland i Irsku bilo je dopušteno pridružiti se. Zuckerberg je u rujnu 2005. pokrenuo verziju za srednje škole.

Facebook je konačno otvorio vrata 2006. godine, dopuštajući svakome od 13 ili više godina s valjanom adresom e-pošte da se pridruži.

Facebook - The Wall
Facebook – The Wall
Ali Facebook iz 2006. ipak je bio vrlo drugačiji

News Feed pokrenut je tek u rujnu 2006., donoseći niz promjena u odnosima, učitanih slika i grupa kojima su se prijatelji pridružili.

Dočekan je izrazito negativnim odgovorom, a grupa ‘Studenti protiv Facebook News Feeda’ dobila je više od 100.000 članova unutar jednog dana od pokretanja.

Pozivi na bojkot Facebooka proširili su se mrežom, a činilo se da je malo njih za promjenu.

Zuckerberg je odgovorio na mreži tražeći od korisnika da se ‘smire’ i rekavši: ‘Nismo oduzeli nijednu opciju privatnosti.’

Do prosinca 2006. Facebook je imao 12 milijuna korisnika

Facebook Newsfeed
Facebook Newsfeed

Sljedeće godine, Facebook je pokrenuo Platformu, koja je omogućila vanjskim organizacijama da naprave svoje igre, kvizove i alate za Facebook.

Platforma je dovela do uspona tvrtki kao što je Zynga i igara kao što je Farmville, koje su brzo porasle na 10 milijuna igrača dnevno – do 2011. 19% prihoda Facebooka dolazilo je od Zynge, a na kraju godine tvrtka se mogla pohvaliti s oko 845 milijuna korisnika.

Godine 2007. postalo je moguće objavljivati ​​videozapise na Feedu (stranica sada nudi mješavinu kratkih videozapisa pod nazivom Reels, dužih videozapisa, pa čak i reklama).

Promjene su se nastavile

Facebook Chat pokrenut je u ožujku 2008., a kasnije se razvio u zasebnu aplikaciju Messenger. Kultni gumb Like aktiviran je u veljači 2009., a Cover (fotografije s naslovnice)  uvedene su 2011.

U veljači 2012. Facebook je podnio zahtjev za izlazak na burzu. Njegova početna javna ponuda (IPO) u svibnju prikupila je 16 milijardi dolara, što mu daje tržišnu vrijednost od 102,4 milijarde dolara. Nasuprot tome, najveći IPO jedne internetske tvrtke do sada bio je onaj tvrtke tražilice Google Inc., koja je prikupila 1,9 milijardi dolara kada je izašla na burzu 2004. Do kraja prvog dana trgovanja dionicama, Zuckerbergova imovina procijenjena je na više od 19 milijardi dolara.

Do 2012. stranica je dostigla milijardu korisnika. A 2017. dostigla je granicu od dvije milijarde korisnika – razina oko koje se i sada kreće.

Facebook chat 2008
Facebook chat 2008
Meta

U listopadu 2021. tvrtka je objavila da će promijeniti ime u Meta. A promjena imena je naglasila njezine ambicije da se ponovno usredotoči na izgradnju “metaverzuma”. Došlo je dok se tvrtka borila s kritikama zakonodavaca i regulatora zbog svoje tržišne moći, algoritamskih odluka i nadzora nad zlouporabama na svojim platformama.

Međutim, od listopada 2022. Meta je pretrpjela 13,7 milijardi dolara ukupnih gubitaka te godine na razvoju metaverzuma. Također su primijetili nizak angažman korisnika i probleme s kvalitetom svojih metaverse aplikacija. U objavi na Facebooku iz veljače 2023., Zuckerberg je objavio da se tvrtka udaljava od metaverzuma kako bi se usredotočila na generativnu umjetnu inteligenciju za izgradnju “kreativnih i izražajnih alata”, pri čemu se metaverzum smatra relevantnim za manju, ciljanu publiku. Tada je predstavljen alat Imagine.

U prosincu 2024., nakon predsjedničkih izbora u SAD-u 2024., na kojima je pobijedio Donald Trump, Meta je donirala milijun dolara u Trumpov inauguracijski fond. U siječnju 2025. Zuckerberg je najavio da će programi za provjeru činjenica korišteni na Facebooku u proteklom desetljeću biti uklonjeni u pokušaju da se tvrtka “vrati svojim korijenima oko slobode izražavanja”.

Mark Zuckerberg

Osnivač Facebooka Mark Zuckerberg je 2008. godine, u dobi od 23 godine, postao najmlađi svjetski milijarder koji je sam stekao svoje bogatstvo. Stalno je rangiran među najbogatijim pojedincima na svijetu. Trenutno je treća najbogatija osoba na svijetu odmah iza Elona Muska i Jeffa Bezosa. Od siječnja 2025. Forbes procjenjuje Zuckerbergovu neto vrijednost na 237 milijardi američkih dolara.

Autor: financa.ba
Prilikom preuzimanja obvezno navesti izravni link na članak.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno