Srijeda, 12 veljače, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Bruxelles razmatra privremeno ograničavanje cijena plina u Europskoj uniji

Europska komisija razmatra nove mjere koje bi omogućile privremeno ograničavanje cijena plina u Europskoj uniji (EU). Ova inicijativa dolazi u trenutku kada su cijene plina dostigle rekordne razine u usporedbi sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).

Tijekom proteklog tjedna, cijene prirodnog plina u Europi bile su najviše u posljednje dvije godine. Razlog tome su niske temperature i nedostatak vjetra, što je smanjilo proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. Posljedica toga su cijene između tri i četiri puta više nego u SAD-u, što otežava poslovanje europskih industrijskih poduzeća.

Ograničenje cijena plina moglo bi biti uključeno u dokument “Čisti industrijski sporazum”, koji će biti predstavljen idućeg mjeseca. Cilj dokumenta je podržati tešku industriju u suočavanju s izazovima poput zelene tranzicije i trgovinskih mjera SAD-a.

Zabrinutost zbog potencijalnih posljedica

Industrijske grupacije izrazile su zabrinutost zbog potencijalnih posljedica uvođenja ograničenja, piše Seebiz. Jedanaest organizacija, među kojima su Europex i AFME, poslalo je pismo predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen. U pismu se navodi kako bi ovakva mjera mogla narušiti stabilnost energetskih tržišta i ugroziti sigurnost opskrbe plinom u Europi.

Kritike su posebno usmjerene prema mogućnosti smanjenja povjerenja u Title Transfer Facility (TTF), ključno europsko tržište za trgovinu plinom. Industrijski predstavnici upozoravaju da bi globalna zajednica mogla prebaciti trgovinu plinom na druga tržišta izvan EU-a, gdje ne postoje ovakva ograničenja.

Prijedlog za ograničenje cijena prvi put se pojavio 2022. godine, kada je EU prolazio kroz energetsku krizu zbog smanjenja isporuka ruskog plina. Iako je predložena gornja granica od 180 eura po megavat-satu, nikada nije aktivirana jer cijene nisu dostigle tu razinu.

Bivši predsjednik Europske središnje banke Mario Draghi predložio je uvođenje “dinamičkih ograničenja”, kako bi se spriječile velike razlike između cijene plina u EU i globalnih tržišnih cijena. Komisija trenutno analizira njegove preporuke.

Prema izvorima iz Europske unije, u planu su i mjere za suzbijanje manipulacija cijenama plina tijekom ljeta, dok europske zemlje stvaraju zalihe plina za zimu. Time bi se spriječili nagli porasti cijena prije hladnih mjeseci.

Međutim, pojedine članice EU mogle bi se usprotiviti ograničenju cijena. Među njima su Njemačka i Nizozemska, koje su i ranije bile protiv takvih intervencija na energetskom tržištu.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno