Petak, 25 travnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kineski izvoz ispod očekivanja zbog carina SAD-a; uvoz bilježi najoštriji pad od 2023.

Rast kineskog izvoza usporio je više od očekivanog na početku godine, pokazali su podaci objavljeni u petak. Obzirom da su više američke carine djelomično neutralizirale zamah u rijetkoj svijetloj točki zemlje.

Izvoz je u razdoblju od siječnja do veljače porastao za 2,3% izraženo u američkim dolarima u odnosu na prethodnu godinu. Što je značajno ispod očekivanja o povećanju od 5% u anketi Reutersa.

To je bio najsporiji rast od travnja prošle godine kada je izvoz porastao za samo 1,5% na godišnjoj razini, prema podacima LSEG-a.

Uvoz je iznenadio tržišta padom od 8,4% na godišnjoj razini u prva dva mjeseca 2025. Što je najoštriji pad od srpnja 2023., pokazali su podaci LESG-a. Analitičari su očekivali da će se uvoz povećati za 1% na godišnjoj razini, piše CNBC.

Kineski izvoznici su požurili s učitavanjem izlaznih isporuka od kraja prošle godine zbog iščekivanja novih carina nakon što se američki predsjednik Donald Trump vratio u Bijelu kuću.

Trumpov prvi krug povećanja carina od 10% na kinesku robu stupio je na snagu 4. veljače, nakon čega je uslijedilo još jedno povećanje carina od 10% koje je počelo samo mjesec dana kasnije, čime su kumulativni nameti podignuti na 20%.

Kina je uzvratila dodatnim carinama na odabranu američku robu, uključujući energiju i poljoprivredne proizvode. Te je ograničila izvoz određenih kritičnih minerala koji su potrebni SAD-u.

Carinska agencija objavljuje kombinirane podatke o trgovini za prva dva mjeseca zbog iskrivljenih učinaka tipično spore sezone otpreme tijekom novogodišnjih praznika, koji su ove godine bili krajem siječnja.

Unatoč rastućim napetostima u vezi s carinama, kinesko vodstvo ovaj je tjedan postavilo ambiciozan cilj rasta od oko 5% ove godine. Priznali su slabu domaću potražnju prilagođavanjem ciljane inflacije na najnižu razinu u desetljećima.

Podrška Pekinga

Pritisak raste na kineske dužnosnike da uvedu snažnije poticajne mjere kako bi se potaknula domaća potrošnja i stambeni sektor. Dok se smanjuje ovisnost gospodarstva o izvozu i ulaganjima.

Izvoz je doprinio gotovo četvrtini kineskog BDP-a prošle godine, a SAD je najveći trgovinski partner na razini jedne zemlje.

Kako je Trump započeo svoj drugi mandat, naredio je svojoj administraciji da istraži usklađenost Pekinga s trgovinskim sporazumom sklopljenim tijekom njegovog prvog predsjedničkog mandata 2020. Konačni rezultat procjene bit će dostavljen Trumpu do 1. travnja, potencijalno postavljajući teren za daljnje carinske mjere, rekli su ekonomisti.

Od prošle godine Peking nastoji potaknuti potrošnju koristeći subvencije za razmjenu kako bi potaknuo kupnju odabrane robe. Vlasti su u siječnju proširile program zamjene kako bi uključile pametne telefone i više kućanskih aparata.

Kao dio proširenog fiskalnog paketa, kineski čelnici obećali su na godišnjem parlamentarnom sastanku ovog tjedna dodatnih 300 milijardi juana ultra-dugih posebnih državnih obveznica za potporu potrošačima.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno