Predsjednik njujorške podružnice Federalnih rezervi (Fed) John Williams izjavio je da je trenutna monetarna politika prilagođena gospodarskim izazovima koji se očekuju u 2025. godini. Unatoč tome, priznao je da postoji mogućnost ponovnog rasta inflacije.
Prema njegovim riječima, kamatne stopeKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji... trenutno djeluju umjereno restriktivno, što znači da vrše blagi pritisak na inflaciju. Naglasio je da nije moguće precizno odrediti trenutak kada će Fed promijeniti referentne stope, ali ističe kako ih je važno zadržati neko vrijeme. To će omogućiti analizu ekonomskih pokazatelja prije donošenja daljnjih odluka.
Slično stajalište iznio je i predsjednik Feda Richmonda, Thomas Barkin, u razgovoru za CNBC. On smatra da će odluka o smanjenju kamatnih stopa ovisiti o kretanju inflacije. Posebno je zabrinut zbog mogućeg rasta cijena uzrokovanog carinama koje je uvela administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa. Također upozorava da bi ove mjere mogle oslabiti tržište rada.
“Nisam opušten u vezi s tim faktorima”, izjavio je Barkin, naglašavajući visoku razinu neizvjesnosti. Smatra da Fed treba pričekati kako bi bolje sagledao ekonomske trendove prije donošenja odluka.
Trumpova administracija i trgovinske barijere
U ovom razdoblju raste nesigurnost u vezi s ekonomskom politikom, budući da Trumpova administracija uvodi trgovinske barijere i smanjuje opseg federalne administracije. Ove promjene dodatno otežavaju precizne gospodarske prognoze.
Ipak, Williams odbija spekulirati o mogućnosti recesije, ističući da američko gospodarstvo ostaje stabilno. Smatra da su trenutni pokazatelji pozitivni, s dobrim rastom i zdravim tržištem rada. Također je naglasio da Fed neće dopustiti da inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... eskalira poput one iz sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća.
Govoreći o carinama, Williams tvrdi da je još prerano za točnu procjenu njihovog utjecaja na inflaciju. Međutim, očekuje da će ona tijekom ove godine ostati relativno stabilna, iako postoje određeni rizici povećanja cijena.
S njim se slaže i direktorica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Kristalina Georgieva. Smatra da će se proces smanjenja inflacije nastaviti, ali sporijim tempom. Inflacijska očekivanja su se blago povećala, no ne u tolikoj mjeri da bi značajno promijenila očekivanu dezinflaciju do 2026. godine.
Kako prenosi Biznis, Williams zaključuje da američka središnja banka pomno prati sve ekonomske pokazatelje. Fed ostaje oprezan u donošenju odluka kako bi osigurao stabilnost gospodarstva u narednim godinama.