Donald Trump je otkrio dugo najavljivane planove o uvođenju carina na što su burno reagirala globalna tržišta. Investitori su panično povlačili novac s američkih burzovnih indeksaBurzovni indeks, dionički indeks ili indeks burze je indeks..., a dionice tvrtki koje ovise o globalnim opskrbnim lancima strmoglavile su se.
Futuresi S&P 500 indeksa, koji pokazuju gdje bi taj indeks mogao biti nakon otvaranja u četvrtak, pali su za 3%.
Nasdaq 100 futuresi pali su više od 4%, a Dow futuresi skliznuli su za oko 1000 bodova, odnosno 2%.
Ti su indeksi već bili u najgorem kvartalu u posljednjih nekoliko godina, ponajviše zbog sve veće zabrinutosti oko ekonomskih posljedica Trumpova carinskog plana.
Globalna tržišta također su zabilježila značajne gubitke već nekoliko minuta nakon otvaranja. Japanski Nikkei 225 pao je više od 4.1%, južnokorejski Kospi više od 2.5%, a australski ASX 200 oslabio je za oko 2%. ETF-oviETF je investicijski fond čijim se dionicama trguje na burz... (burzovno uvršteni fondovi) koji prate pojedine zemlje, poput Indije, pali su oko 3%, dok je jedan koji prati Europu pao 2%, a kineski ETF potonuo je 3.8%.
Prve tržišne reakcije sugerirale su da su mnogi investitori očekivali znatno blaže carine. Osim fiksne carine od 10% za sve trgovinske partnere, Trump je najavio i recipročna carinska opterećenja koja bi mnoge zemlje oporezivala s više od 20%.
“Predsjednik Trump upravo je završio svoj govor o carinama u Bijeloj kući i ovu seriju carina mogli bismo opisati kao ‘goru od najgoreg scenarija’ kojeg se Wall Street pribojavao”, napisao je Dan Ives, analitičar investicijske tvrtke Wedbush Securities.
Pale dionice Applea, Amazona, Nikea i mnogih drugih velikih kompanija
To bi moglo stvoriti velike probleme američkim tvrtkama koje su duboko integrirane u globalno gospodarstvo. Dionice Applea pale su gotovo 7%, Amazona 6%, a Walmarta 5%.
Nike, koji je prošle godine 50% svoje obuće proizvodio u Vijetnamu, potonuo je 7% u trgovanju nakon zatvaranja burze.
Dionice trgovačkih lanaca koji robu prodaju po sniženim cijenama (koji uvoze veliki dio svojih najprodavanijih artikala) također su pretrpjele velike gubitke. Five Below pao je 13.5%, a Dollar Tree više od 11%.
Na pitanje je li zabrinut zbog tržišnih potresa, američki ministar financija Scott Bessent rekao je za Bloomberg da je “naučio ne gledati što se događa na tržištima izvan radnog vremena“.
Bessent je dodao da Nasdaq nema problem s MAGA-om, nego sa “sedam veličanstvenih”, kako se naziva dionice sedam velikih tehnoloških tvrtki.
General Motors i Ford pali su manje od 1%. Stellantis, vlasnik Jeepa, pao je za gotovo 2%. Stellantis ima više proizvodnih pogona u Europi nego ostali američki proizvođači automobila.
Goldman Sachs procjenjuje da bi cijena automobila proizvedenog u inozemstvu zbog Trumpovih carina mogla porasti i do 15.000 dolara. Čak bi i vozilo sastavljeno u SAD-u moglo poskupjeti do 8000 dolara, prema procjeni analitičara te banke.
Dolar pao; jen i frank rasli
Zbog nesigurnosti na financijskim tržištima jutros su porasli tečajevi japanskog jena i švicarskog franka, prenosi Index. To su dvije valute koje se smatraju sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena. Nasuprot njima, vrijednost američkog dolara prema košarici najvažnijih valuta znatno je pala.
Cijena zlata, koje se također smatra sigurnim utočištem, kreće se pak na rekordnim razinama, iznad 3160 dolara po unci.
Očito je, kažu analitičari, da slijedi težak dan na svjetskim burzama jer će američke carine naštetiti međunarodnoj trgovini i rastu gospodarstva.
S obzirom na to da će se naplaćivati 10-postotne carine na sav uvoz u SAD, kao i dodatne carine na uvoz iz pojedinih zemalja od 20, pa i više posto, vjerojatno će porasti i inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre....
“Čini se da je efektivna carinska stopa na sav uvoz u SAD dosegnula najviše razine u više od jednog stoljeća”, kaže Ben Wiltshire, strateg u Citiju.
Članak: Donald Trump uveo carine Bosni i Hercegovini 35 posto