Burzovni indeks

    26
    Burzovni indeksi - ilustracija
    Burzovni indeksi - ilustracija

    Burzovni indeks, dionički indeks ili indeks burze je indeks koji mjeri tržište dionica, ili podskup tržišta dionica, i koji pomaže ulagačima usporediti trenutne razine cijena dionica s prošlim cijenama kako bi izračunali efikasnost tržišta.


    Indeksi tržišta dionica mogu se segmentirati prema njihovoj metodologiji težine indeksa ili pravilima o tome kako se dionice raspoređuju u indeksu, neovisno o njihovoj pokrivenosti dionicama. Na primjer, S&P 500 i S&P 500 Equal Weight pokrivaju istu grupu dionica, ali S&P 500 je ponderiran tržišnom kapitalizacijom, a S&P 500 Equal Weight je indeks jednake težine. U nastavku je primjer nekoliko uobičajenih metoda ponderiranja indeksa.

    Indeksi temeljeni na ponderiranju tržišne kapitalizacije ponderiraju sastavne dionice njihovom tržišnom kapitalizacijom (market capitalization ili market-cap) ili njezinom cijenom dionice pomnoženom brojem dionica u opticaju, podijeljenom s ukupnom tržišnom kapitalizacijom svih sastavnica indeksa.

    Indeksi temeljeni na ponderiranju prilagođene tržišne kapitalizacije u slobodnom prometu (eng. Free-float adjusted market-capitalization weighting based indices ) prilagođavaju pondere indeksa tržišne kapitalizacije za dionice svakog sastavnog dijela u obradi za usko ili strateški držane dionice koje općenito nisu dostupne javnom tržištu. Takve dionice mogu posjedovati vlade, povezana društva, osnivači i zaposlenici. Ograničenja stranog vlasništva nametnuta državnim propisima također bi mogla biti podložna prilagodbama u slobodnom prometu. Ove prilagodbe obavještavaju ulagače o potencijalnim problemima s likvidnošću tih udjela koji nisu vidljivi iz neobrađenog broja dionica u obradi. Free-float prilagodbe su složeni poduhvati, a različiti dobavljači indeksa imaju različite metode prilagodbe slobodnog kretanja, koje ponekad mogu proizvesti različite rezultate.

    Indeksi temeljeni na ponderiranju cijena ponderiraju sastavne dionice cijenom po dionici podijeljenom sa zbrojem svih cijena dionica u indeksu.

    Indeksi temeljeni na jednakim ponderima daju svakoj sastavnoj dionici ponder 1/n, gdje n predstavlja broj dionica u indeksu. Ova metoda proizvodi najmanje koncentrirane portfelje. Jednako ponderiranje dionica u indeksu ne smatra se optimalnom strategijom, jer  indeksi dionica jednake težine imaju tendenciju preuveličavanja težine dionica s malom kapitalizacijom i manjih težina dionica s velikim kapitalom u usporedbi s indeksom ponderiranim tržišnom kapitalizacijom.  Na primjer, Barronov 400 indeks svakom pripisuje jednaku vrijednost od 0,25% svakom od njih. od 400 dionica uključenih u indeks, što zajedno čini 100% cjeline.

    Klasifikacija burzovnih indeksa

    Burzovni indeksi se mogu, između ostalog, klasificirati prema onome što pokrivaju (neki od njih pokrivaju određene države, regije, određene burze ili industrije). Primjeri slijede u nastavku.

    Indeksi koji pokrivaju zemlje predstavljaju učinak burzovnog tržišta određene zemlje, te na neki način odražavaju raspoloženje ulagača o stanju u gospodarstvu. Primjeri su  indeks S&P 500 u Sjedinjenim Državama, Nikkei 225 u Japanu, DAX u Njemačkoj, NIFTY 50 u Indiji i FTSE 100 u Ujedinjenom Kraljevstvu.

    Indeksi regionalne pokrivenosti predstavljaju tržišta dionica određene geografske regije. Neki primjeri ovih indeksa su FTSE Developed Europe Index i FTSE Developed Asia Pacific Index.

    Indeksi globalne pokrivenosti predstavljaju učinak globalnog tržišta dionica. Npr FTSE Global Equity Index uključuje preko 16.000 tvrtki.

    Indeksi temeljeni na točno određenoj burzi mogu se temeljiti na jednoj burzi, kao što je NASDAQ-100 ili grupi burza, kao što je Euronext 100 ili OMX Nordic 40.

    Indeksi temeljeni na sektorima prate uspješnost određenih sektora tržišta. Neki primjeri uključuju Wilshire US REIT Index koji prati više od 80 investicijskih fondova za nekretnine i NASDAQ Biotechnology Index koji se sastoji od približno 200 tvrtki u biotehnološkoj industriji.

    Razlikovanje burzovnih indeksa prema načinu izračuna i prikazivanja povrata

    Neki indeksi, kao što je S&P 500 indeks, imaju prikazane povrate izračunate različitim metodama. Ove se verzije mogu razlikovati ovisno o tome kako su komponente indeksa ponderirane i kako se obračunavaju dividende. Na primjer, postoje tri verzije povrata indeksa S&P 500: povrat na cijenu, koji uzima u obzir samo cijenu komponenti, ukupni povrat, koji uključuje ponovno ulaganje dividende, i neto ukupni povrat, koji obračunava ponovno ulaganje dividende nakon odbitka poreza.

    Indeksi Wilshire 4500 i Wilshire 5000 imaju po pet verzija: ukupni povrat s punom kapitalizacijom, cijena s punom kapitalizacijom, ukupni povrat prilagođen float-om, cijena prilagođena float-u i jednaka težina.

     

    Lista (često) korištenih burzovnih indeksa

     

    Svjetski indeksi

    MSCI ACWI Index
    MSCI World
    S&P Global 100
    S&P Global 1200
    The Global Dow
    Dow Jones Global Titans 50
    FTSE All-World index series
    OTCM QX ADR 30 Index

    Regionalni indeksi

    MSCI EAFE
    MSCI GCC

    S&P Asia 50

    EURO STOXX 50
    STOXX Europe 600
    FTSEurofirst 300 Index
    FTSEurofirst Euro Supersector Indices
    S&P Europe 350
    CECEEUR

    SAD

    Amex indices
    NYSE Arca Major Market Index
    CBOE indices
    CBOE DJIA BuyWrite Index (BXD)
    CBOE NASDAQ-100 BuyWrite Index (BXN)
    CBOE NASDAQ-100 Volatility Index (VXN)
    CBOE S&P 500 BuyWrite Index (BXM)
    CBOE Volatility Index (VIX)
    Dow Jones & Company indices
    Dow Jones Industrial Average
    Dow Jones Transportation Average
    Dow Jones Utility Average
    MarketGrader indices
    Barron’s 400 Index
    Nasdaq indices
    NASDAQ Composite
    NASDAQ-100
    NASDAQ Financial-100
    Russell Indexes
    Russell 3000
    Russell 1000
    Russell Top 200
    Russell MidCap
    Russell 2500
    Russell Small Cap Completeness
    Standard & Poor’s indices
    S&P 500
    S&P 100
    S&P MidCap 400
    S&P MidCap 400/BARRA Growth
    S&P MidCap 400/BARRA Value
    S&P SmallCap 600
    S&P SmallCap 600/BARRA Growth
    S&P SmallCap 600/BARRA Value
    S&P 1500
    Value Line Composite Index
    Wilshire Associates indices
    Wilshire 5000
    Wilshire 4500

    Japan

    Nikkei 225

    Europa

    Austrija
    ATX

    Belgija
    BEL 20

    Bosna i Hercegovina
    BIRS
    FIRS
    ERS10

    Bulgarska
    SOFIX

    Hrvatska
    CROBEX
    CROBIS

    Češka
    PX Index

    Danska
    OMX Copenhagen 20 (OMXC20)

    Finska

    OMX Helsinki 25 (OMXH25)

    Francuska

    CAC 40
    CAC Next 20
    CAC Large 60
    CAC Mid 60
    CAC Small
    SBF 120
    CAC Mid & Small
    CAC All-Tradable
    CAC All Share

    Njemačka
    DAX
    TecDAX
    MDAX
    SDAX

    Italija
    FTSE MIB
    FTSE Italia Mid Cap
    MIBTel

    Rusija
    MICEX (Moscow Interbank Currency Exchange)
    RTS Index (RTSI)

    Srbija
    BELEX15
    BELEXline

    Španjolska
    IBEX 35
    Madrid Stock Exchange General Index

    Švedska
    OMX Stockholm 30 (OMXS30)
    OMX Stockholm PI (OMXSPI)

    Švicarska
    Swiss Market Index (SMI)
    SMI MID
    SMI Expanded
    Swiss Performance Index (SPI)
    Swiss Leader Index (SLI)

    Ujedinjeno Kraljevstvo

    FT 30 Index
    FTSE 100 Index
    FTSE MID 250 Index
    FTSE 350 Index
    FTSE All-Share Index
    FTSE SmallCap Index
    FTSE Fledgling Index
    FTSE techMark Index
    FTSE AIM All-Share Index
    FTSE AIM UK 50 Index