Trgovinska grupa Footwear Distributors and Retailers of America poslala je ovog tjedna dopis Bijeloj kući tražeći izuzeće od Trumpovih takozvanih recipročnih carina, za koje je udruga rekla da predstavljaju “egzistencijalnu prijetnju” industriji obuće. Dopis je potpisalo 76 brendova obuće, uključujući Nike, Adidas, Skechers i Under Armour.
“Mnoge tvrtke koje proizvode pristupačnu obuću za obitelji s nižim i srednjim prihodima ne mogu apsorbirati tako visoke carinske stope, niti svojim kupcima mogu prenijeti te troškove. Bez olakšanja od recipročnih carina, jednostavno će se morati zatvoriti”, stoji u pismu, datiranom 29. travnja.
“Mnoge narudžbe su stavljene na čekanje, a zalihe obuće za američke potrošače uskoro bi mogle nestati”, rekla je trgovinska grupa.
Trumpove carine, najavljene 2. travnja, uključivale su namete za nekoliko zemalja koje su važni izvori za dobavljače obuće, uključujući Kinu, Vijetnam i Kambodžu. Dok su početne carinske stope veće od 45% za Vijetnam i Kambodžu snižene na 10% za razdoblje od 90 dana, Trumpova administracija samo je povećala carine na kineski uvoz, koji sada podliježe efektivnoj carinskoj stopi od 145%.
Trumpove više carine za desetke trgovinskih partnera trebale bi se nastaviti početkom srpnja.
Više cijene za potrošače i manja prodaja
Adidas je prethodno ovog tjedna upozorio da će carine dovesti do viših cijena za američke potrošače. Krajem ožujka, prije nego što su objavljene specifične recipročne carinske stope. Financijski direktor Nike-a rekao je da će globalne carine i ekonomska neizvjesnost rezultirati nižom prodajom u tekućem kvartalu.
U dopisu udruženja proizvođača obuće navodi se da se industrija već suočavala sa značajnim carinama na proizvode poput dječje obuće prije nego što je Trump najavio svoje carine, prenosi CNBC. Ukupno će se američke tvrtke za proizvodnju obuće suočiti s carinama u rasponu od 150% do oko 220%, rekla je trgovinska skupina.
„Ovo je izvanredno stanje koje zahtijeva hitnu akciju i pažnju. Američka industrija obuće nema mjeseci za prilagodbu poslovnih modela i lanaca opskrbe dok apsorbira ovaj neviđeni i nepredviđeni carinski režim“, napisalo je udruženje.
Grupa je nadalje upozorila da carine neće rezultirati povratkom proizvodnje u SAD, kako je Trump obećao, jer brišu sigurnost koja je tvrtkama potrebna za ulaganje u promjene u nabavi.