Procvat umjetne inteligencije (AI) doveo je do toga da su ulaganja u ovu vrstu tehnologije dosegla neviđene razmjere. Ne samo u SAD-u, nego i u Europi.
Primjerice, francuski startup Mistral prikupio je preko milijardu dolara investicija. Njemački Apleh Alpha je odavno prešao granicu od pola milijarde.
Međutim, novo izvješće tvrtke rizičnog kapitala Accel pokazalo je da su najbolje financirane AI tvrtke u Europi osnovali poduzetnici s iskustvom u američkim tehnološkim divovima. Osim toga, razlog ovakvog uspjeha je veliki utjecaj sveučilišta u Europi koja su postala takozvane “tvornice osnivača”.
Iskustvo u velikim korporacijama
Izvješće otkriva da je četvrtina ispitanih osnivača 221 generativne AI tvrtke diljem Europe i Izraela prethodno radila u Appleu, Amazonu, DeepMindu, Meti, Googleu i Microsoftu.
“Doista su pametni u smislu da su uvidjeli kako rano vodstvo u ovom području može dovesti do ogromne konkurentske prednosti”, rekao je Harry Nellis, generalni partner u Accelu. Dodao je da postoji“zlatna prilika” za ljude s “poduzetničkim način razmišljanja” kako bi stvorili vlastiti genAI pothvat.
Mnogi osnivači istaknutih AI startupa koji razvijaju generativne AI alate dolaze iz Googlea, DeepMinda i Mete.
Francuski startup Mistral koji podržava Microsoft , na primjer, ima Arthura Menscha, bivšeg DeepMind AI znanstvenika, kao svog izvršnog direktora. Suosnivači Timothée Lacroix i Gilles Lample radili su u Meti.
A još jednu francusku tvrtku za umjetnu inteligenciju H , iza koje stoji Amazon, suosnivali su bivši istraživači DeepMinda Lauren Sifre i Carl Tuiles te bivši student Sveučilišta Stanford Charles Kantor.
Osnivači tvornice
Accel je primijetio da sveučilišta igraju glavnu ulogu u stvaranju generativnih AI startupa. Rečeno je da mnoga europska sveučilišta sada služe kao takozvane ” tvornice osnivača ” koje proizvode nove osnivače startupa.
Više od trećine (38%) tvrtki ima barem jednog osnivača koji ima ili je obnašao funkciju. Poput profesora, istraživača ili predavača — na akademskoj instituciji.
“To je stvarno novo za val umjetne inteligencije. “To nije bio slučaj s valom e-trgovine ili valom poslovnog softvera; to je nešto što je zaista jedinstveno za AI,” kaže Nellis.
Prema istraživanju Accela, britanska su sveučilišta najpopularnije odredište za studiranje za osnivače generativne umjetne inteligencije. Sveučilište u Cambridgeu stvara najgenerativnije AI tvrtke, sa 7,9% osnivača koji su tamo studirali. Francuska Ecole Politechnique druga je najveća “tvornica osnivača”.
Također, valja spomenuti i Centar za temeljna istraživanja umjetne inteligencije (FAIR) u Parizu koji je tvrtka Meta osnovala 2015. godine, prenosi Bonitet.