Aktivnost u industriji eurozone smanjila se i u prosincu. Uz kontinuirano slabu potražnju, izvijestio je S&P Global. Napominjući da se samo Španjolska dobro nosi s krizom zahvaljujući skromnoj izloženosti Kini i nižim troškovima energije.
Indeks menadžera nabave (PMI) u industriji eurozone bio je u prosincu gotovo nepromijenjen u odnosu na studeni i iznosio je 45,1 bod, izračunala je Hamburška komercijalna banka (HCOB) koja sastavlja izvješća za S&P Global.
Vrijednosti niže od 50 bodova signaliziraju pad aktivnosti, a one više njihov rast.
“Proizvodni sektor nije ni u prosincu ponudio razlog za slavlje. Ništa se nije promijenilo, aktivnost se i dalje smanjuje”, zaključio je glavni poslovni ekonomist njemačke banke Cyrus de la Rubia.
Potražnja se smanjila još snažnije nego u prethodna dva mjeseca, zatirući nadu o mogućem skorom oporavku. Uz tek nešto blaži pad inozemnih narudžbi, primjećuju u HCOB-u.
To znači da je intenzivnije slabljenje potražnje u prosincu odražavalo u prvom redu slabije domaće gospodarstvo, objašnjavaju. Kompanije su u takvim uvjetima ubrzanim tempom odrađivale stare narudžbe, pokazalo je istraživanje.
“Znak oporavka bit će postupno gomilanje zaliha intermedijarnih dobara, a tome nije bilo traga u prosincu. Zalihe su ponovo vrlo snažno smanjene, a kompanije su ubrzano praznile i zalihe gotovih proizvoda, što pokazuje da očigledno i dalje očekuju slabu potražnju”, naglasio je De La Rubia.
Obujam proizvodnje smanjen je širom eurozone. Najsnažnije u nešto više od godinu dana i poslodavci su i dalje otpuštali radnike. Protegnuvši razdoblje gubitka radnih mjesta na nešto više od godinu i pol dana.
Španjolska je i u prosincu bila iznimka među “velikom četvorkom”. Dok su Njemačka, Francuska i Italija, tri vodeće destinacije španjolskog izvoza, ponovo bilježile pad industrijske aktivnosti.
Anketirani poslovni čelnici u industriji eurozone optimističniji su u prognozama za novu godinu. Njihova su očekivanja u usporedbi s prosjekom i dalje prigušena, upozoravaju u njemačkoj banci.