Američka tehnološka tvrtka Advanced Micro Devices (AMD) najavila je da će ponovno pokrenuti proizvodnju čipova u SAD-u. Ključne procesorske čipove izrađivat će tajvanski TSMC u novom proizvodnom pogonu u saveznoj državi Arizona.
Time se AMD vraća američkoj proizvodnji nakon više od 15 godina oslanjanja na inozemne podizvođače. Plan za povratak izrade čipova u SAD postoji još od prvog mandata Donalda Trumpa, no dodatni poticaj dale su nove najave iz Bijele kuće.
SAD želi proizvodnju čipova doma
Američka vlada iskazala je želju da se proizvodnja čipova vrati u zemlju, uz moguće carine na uvoz. S time je povezan i Zakon o čipovima i znanosti, koji je Kongres usvojio 2022. godine. Taj zakon uključuje čak 52,7 milijardi dolara subvencija za istraživanje i domaću proizvodnju te 75 milijardi dolara zajmova. TSMC-ova podružnica u Arizoni već je osigurala 6,6 milijardi dolara subvencija i dodatnih pet milijardi dolara povoljnih zajmova.
Pored toga, administracija predsjednika Trumpa najavila je istragu o uvozu poluvodiča zbog moguće prijetnje nacionalnoj sigurnosti. AMD, osnovan 1969. u Kaliforniji, u početku je sam proizvodio memorijske čipove i računalne komponente. Tvrtka je tada imala pogone u Teksasu, Maleziji i na Filipinima. Od 2009. godine, AMD se preusmjerio isključivo na dizajniranje čipova, a samu proizvodnju prepustio podizvođačima.
Novi pogon u Arizoni će to i omogućiti
TSMC, kao vodeći proizvođač, preuzeo je glavni dio izrade čipova za AMD na Tajvanu. Novi pogon u Arizoni omogućit će da se dio te proizvodnje vrati u SAD. Prema riječima izvršne direktorice Lise Su, AMD želi izgraditi otporan opskrbni lanac s naglaskom na suradnju s ključnim partnerima. Iako će Tajvan i dalje imati važnu ulogu, SAD će postati sve značajniji proizvodni centar.
U istoj tvornici u Arizoni TSMC će proizvoditi čipove i za druge tehnološke gigante poput Applea i Nvidije. AMD dodatno jača poziciju na američkom tržištu i kroz širenje poslovanja. Kompanija je nedavno završila pripajanje ZT Systemsa, vodećeg američkog dobavljača servera za umjetnu inteligenciju. Time AMD proširuje svoj tehnološki doseg i prisutnost u ključnim sektorima.
Lisa Su je dodala kako očekuju da će pronaći strateškog partnera i za ZT Systems, iako nije otkrila detalje. Naglasila je da je proizvodnja u SAD-u ključan prioritet za AMD kao domaću tehnološku kompaniju.
Ovaj potez simbolizira snažan američki odgovor na globalne izazove u industriji poluvodiča, piše Zimo.