Apple je dugo odolijevao europskim zahtjevima za otvaranjem svog sustava drugim platformama. Nakon što su zbog europskih propisa morali popustiti pravila za svoju trgovinu aplikacijama, čini se kako će morati isto učiniti i s nekim od svojih najpopularnijih značajki.
Naime, dokument koji je ovog tjedna objavila Europska komisija otkriva plan kako bi se Apple prisililo da promijeni način na koji iOS i neke od njegovih popularnih značajki funkcioniraju. Tako je predloženo da Apple učini izvorne značajke iOS-a kompatibilnima s Androidom, odnosno s drugim platformama. Primjerice popularni AirDrop.
EU želi da Apple dopusti iOS aplikacijama koje su izradili drugi proizvođači da rade u pozadini kao što to rade izvorne Appleove aplikacije. Tako bi AirDrop trebao postati dostupan i korisnicima na Androidu, prenosi Zimo.
Apple će osigurati specifikaciju protokola koja trećim stranama daje sve informacije potrebne za integraciju, pristup i kontrolu AirDrop protokola unutar aplikacije ili usluge (uključujući kao dio operativnog sustava) koja se izvodi na povezanom fizičkom uređaju treće strane kako bi se omogućilo ove aplikacije i usluge za slanje datoteka i primanje datoteka s iOS uređaja, stoji u dokumentu.
No, to nije sve. EU također želi da Apple otvori AirPlay za druge platforme, što je tehnički već napravljeno. Naime, pojedini televizori i drugi uređaji koje ne proizvodi Apple podržavaju opciju AirPlay, no mogućnost stvarnog povezivanja s nečim putem AirPlaya trenutno je ograničena samo na iOS. Za usporedbu, Googleova inačica AirPlaya, Cast, radi na Androidu, iOS-u i drugim platformama. EU želi da Apple isto napravi i sa svojom značajkom.
Apple nije oduševljen
U Appleu, logično, nisu oduševljeni europskim planovima. Smatraju da bi otvaranje njihovih platformi drugim proizvođačima i širenje pristupa ugrozilo privatnost Appleovih korisnika. Posebno su tu istaknuli Metu, koja je podnijela više zahtjeva za interoperabilnost.
Otvaranje AirPlaya za Metu stvorilo bi novu razinu problema s privatnošću i sigurnošću, jer bi im dalo podatke o domovima korisnika, odgovorili su iz Applea.
Za sad se u dokumentu nalaze samo planovi i preporuke, a EU će o njima odlučivati nakon 9. siječnja 2025. godine. Ako stupe na snagu, to bi Apple moglo prisiliti na promjenu rada pojedinih značajki ili plaćanje visokih kazni zbog kršenja Akta o digitalnom tržištu.