Tržišta dionica u četvrtak su snažno porasla nakon neočekivanog obrata u trgovinskoj politici američkog predsjednika Donalda Trumpa. Trgovinski sektori, koji su prethodno trpjeli gubitke, počeli su se oporavljati.
Trump smanjio carine
Trump je u srijedu odlučio smanjiti carine na 10% za sve partnere osim Kine, što je izazvalo tržišni optimizam. Istovremeno, odnosi s Kinom i dalje su napeti, a carine na kinesku robu podignute su na 125%. Kao razlog je naveo “nedostatak poštovanja” nakon što je Kina uzvratila svojim mjerama. Automobilski sektor doživio je veliki uzlet nakon najave 90-dnevne stanke u carinama. Dionice njemačkih proizvođača poput Volkswagena, BMW-a i Mercedesa porasle su za oko 4%. Stellantis, vlasnik brendova poput Jeepa i Fiata, skočio je za 8,5% na milanskoj burzi.
U Aziji je također zabilježen rast: Nissan je narastao 9,5%, Honda 8,4%, dok je Toyota dobila 7,5%. Automobilska industrija bila je među najpogođenijima promjenjivom trgovinskom politikom, posebno zbog globalne povezanosti opskrbnih lanaca.
Banke najveći dobitnici
Banke su bile među najvećim dobitnicima dana, s rastom od oko 8% nakon nekoliko dana gubitaka. Dionice banaka kao što su Banco Santander, Deutsche Bank i Intesa Sanpaolo porasle su preko 9%. UBS, švicarski financijski div, zabilježio je porast od 7%. Europske banke bile su pod pritiskom zbog pada dolara i negativnih očekivanja o globalnom rastu. Analitičari upozoravaju da bi moguća recesijaRecesija (engl. recession) predstavlja povremena usporavanja... u SAD-u mogla dovesti do nižih kamatnih stopa, što bi smanjilo prihode banaka.
Ostali sektori
Farmaceutske tvrtke doživjele su oporavak nakon što su bile među najvećim gubitnicima u srijedu. Novo Nordisk je predvodio sektor s porastom od 6,5% u četvrtak prijepodne. Slijedile su Novartis, Bayer, Roche, Bavarian Nordic i AstraZeneca s više od 4% rasta. U Aziji su Daiichi Sankyo i Takeda Pharmaceuticals također ostvarile značajne dobitke.
Iako je sektor do sada bio pošteđen carina, Trumpova administracija spominje mogućnost uvođenja istrage 232. To bi moglo rezultirati ciljanim carinama na farmaceutsku industriju.
Luksuzni sektor također je profitirao, predvođen LVMH-om, Keringom, Burberryjem i Richemontom, koji su porasli više od 6%. Ove modne kuće imaju snažnu moć određivanja cijena, što im daje otpornost na carinske udare.
No, stručnjaci upozoravaju da bi šira gospodarska kriza mogla smanjiti potrošnju, čak i među najbogatijim kupcima. Posebna pažnja usmjerena je na SAD i Kinu, dva ključna tržišta luksuzne robe.
Rudarski sektor također je zabilježio snažan uzlet. Dionice Anglo Americana skočile su gotovo 10%, dok su Antofagasta, Glencore i Boliden rasle preko 6%. Rio Tinto je objavio dobitak od 4%.
Analitičari su ranije upozoravali da bi eskalacija trgovinskih napetosti mogla smanjiti potražnju za sirovinama i metalima. No, najnovije mjere donijele su olakšanje tržištima i potaknule snažne reakcije dionica.
Prema izvještaju CNBC-ja, tržišta su se brzo prilagodila najnovijim promjenama u trgovinskoj politici SAD-a. Ulagači se nadaju stabilnijoj trgovinskoj klimi, iako napetosti s Kinom i dalje ostaju neriješene.