Banco Santander nadmašio je UBS kao najveća banka u kontinentalnoj Europi po tržišnoj kapitalizaciji.
UBS – čija je dionica duboko pala nakon što su 2. travnja objavljene temeljne i recipročne carine predsjednika SAD-a Donalda Trumpa na trgovinske strane u Washingtonu – imao je tržišnu kapitalizaciju od 79,5 švicarskih franaka (97,23 milijarde dolara) do zatvaranja u srijedu, prema podacima FactSeta, s Banco Santander na 91,3 milijarde eura (103,78 milijardi dolara).
Dionice dviju banaka razišle su se tijekom posljednjih mjeseci, pri čemu je švicarska banka izgubila 17,2% u ovoj godini, dok je Banco Santander dobio gotovo 35%, prema podacima LSEG-a.
Obje banke, zajedno sa širim europskim bankarskim sektorom, pretrpjele su štetu od nametanja protekcionističke trgovinske politike Bijele kuće, s obzirom na sve manje izglede za rast europskih zemalja pogođenih carinama i izglede za recesiju u SAD-u.
Washington je uveo carine od 20 posto na uvoz iz Europske unije, ali ih je spustio na 10 posto nakon odgode od 90 dana koju je najavio Trump 9. travnja.
Švicarska se suočava s višim porezom
Švicarska — koja nije članica EU — suočava se s višim porezom od 31 posto nakon ukidanja odgode. Trumpova administracija također je zaprijetila dodatnim carinama na uvezene lijekove. To bi moglo zadati udarac švicarskoj farmaceutskoj industriji koja je “snažno rasla” u četvrtom kvartalu i “značajno pridonijela” izvozu zemlje u tom razdoblju.
Šire gledano, banke Europske unije dobile su poticaj od objave inicijative Europske unije ReArm u ožujku, koja bi trebala olabaviti regionalna fiskalna pravila i pokrenuti daljnju aktivnost zaduživanja kako bi se povećala potrošnja za obranu.
Dvije najveće banke kontinentalne Europe imaju vrlo različitu izloženost tržištu SAD-a.
Banco Santander je peta najveća banka za automobile u zemlji i širi se kroz nedavno partnerstvo s telekom divom Verizon. Usprkos tome, zabilježio je samo oko 9% svoje ukupne dobiti za 2024. u SAD-u.
SAD je, pak, ključno tržište za UBS-ov unosan temeljni odjel za globalno upravljanje imovinom, pri čemu je otprilike polovica uložene imovine švicarske banke prošle godine koncentrirana u široj regiji Amerike, prema godišnjem izvješću.