Ponedjeljak, 3 veljače, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Budućnost poluvodiča: Tko predvodi globalnu utrku?

Globalna industrija poluvodiča doživjela je velike promjene od 1990. godine. Te promjene odražavaju širu transformaciju tehnološke proizvodnje i ekonomske moći.

Nekada su dominirali europski i američki proizvođači, ali posljednjih desetljeća došlo je do značajne geografske redistribucije. Azija se istaknula kao globalno središte proizvodnje poluvodiča.

Jedna od najvažnijih promjena je pad udjela Sjedinjenih Američkih Država. Godine 1990. SAD su činile 37% svjetske proizvodnje, dok će njihov udio do 2032. pasti na 14%. Ovaj pad posljedica je eksternalizacije proizvodnje i rasta azijskih proizvodnih kapaciteta.

S druge strane, Kina je značajno povećala svoju prisutnost u industriji poluvodiča. Od gotovo nikakvih kapaciteta 1990. godine, zahvaljujući državnim ulaganjima dosegnut će 21% globalnog udjela do 2032. godine, što će biti najveći udio među svim regijama.

Tajvan i Južna Koreja postali su ključni igrači u industriji poluvodiča. Tajvan će do 2032. držati 16% svjetske proizvodnje, dok će Južna Koreja doseći 17%. Tajvanski TSMC dominira proizvodnjom najsuvremenijih čipova, dok su Samsung i SK Hynix osnažili poziciju Južne Koreje, piše Mreža.

Ljevaonice poluvodiča

Ljevaonice su ključni dio globalnog tehnološkog lanca. One proizvode čipove dizajnirane od strane drugih tvrtki i omogućuju napredne tehnologije poput umjetne inteligencije, 5G i obnovljive energije.

Od 2025. godine dominira Tajvan, s TSMC-om koji drži 62% tržišta ljevaonica. Ostale tajvanske tvrtke poput UMC-a, VIS-a i PSMC-a povećavaju ukupan udio zemlje na više od 70%.

Južna Koreja slijedi s Samsungom, koji drži 10% tržišnog udjela. SAD i Kina također imaju značajnu prisutnost. GlobalFoundries iz SAD-a drži 6%, dok kineski SMIC ima 5% udjela.

Uloga intelektualnog vlasništva

SAD, Kina i Južna Koreja povećavaju ulaganja u poluvodiče kako bi smanjile ovisnost o Tajvanu. Američke tvrtke dominiraju tržištem poluvodičkog dizajna i intelektualnog vlasništva (IP), s 71,5% globalne tržišne kapitalizacije.

Međutim, proizvodnja najnaprednijih čipova odvija se izvan SAD-a, u ljevaonicama poput TSMC-a. Ove tvornice koriste ekstremnu ultraljubičastu (EUV) litografiju za proizvodnju čipova s preciznošću na nanometarskoj razini.

Ova tehnologija omogućuje proizvodnju najsloženijih i najmoćnijih poluvodiča, koji su ključni za budućnost globalne industrije.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno