Ruske banke pod sankcijama uspostavile su novi mrežni sustav plaćanja nazvan “The China Track”. Sustav je osmišljen za obavljanje transakcija s Kinom uz manji rizik od sekundarnih sankcija i manju izloženost zapadnim regulatorima.
Trgovinska suradnja Rusije i Kine u kontekstu sankcija i geopolitičkih napetosti
Trgovinska razmjena između Rusije i Kine prošle godine dosegla je rekordnih 245 milijardi dolara. Međutim, sustav plaćanja suočio se s visokim provizijama, ponegdje i do 12 posto, zbog opreza kineskih banaka. Kineske financijske institucije pokušavaju izbjeći moguće posljedice u odnosima sa Sjedinjenim Državama.
Zbog značaja tog pitanja, predsjednici Vladimir Putin i Xi Jinping raspravljali su o trgovinskoj suradnji tijekom Putinovog posjeta Kini u svibnju 2024. Posjet je imao za cilj dodatno učvrstiti partnerstvo između dviju država koje teže suradnji “bez zapreka”.
Xi Jinping se očekuje u Moskvi na paradi Dana pobjede 9. svibnja, ali kontekst se mijenja zbog trgovinskih napetosti Kine i SAD-a. To dodatno povećava važnost kineske suradnje s Rusijom i ostalim nezapadnim državama. Prema Alexandru Shokhinu iz RSPP-a, moguće je da će Kina uskoro prestati strahovati od sekundarnih sankcija.
Sigurnosne mjere i struktura novog sustava plaćanja između Rusije i Kine
Novi sustav omogućuje plaćanja putem posrednika registriranih u prijateljskim jurisdikcijama, koje Rusija smatra sigurnima. Iako sustav postoji već neko vrijeme, nije bilo značajnijih zastoja. Banke uključene u sustav među su 20 najvećih u Rusiji, no njihova imena nisu otkrivena zbog straha od dodatnih sankcija.
Plaćanja se podmiruju centralizirano, pri čemu svaka banka ima više agenata za specifične vrste trgovine – uvoz ili izvoz. Sustav ne koristi SWIFT ni zapadne bankovne račune, čime se dodatno smanjuje rizik blokade transakcija. Financijski tokovi su strukturirani tako da se kreću kroz zemlje koje Rusija smatra sigurnima.
Banke osiguravaju transakcije putem jamstava i financijskih instrumenata koji štite od kašnjenja ili nepouzdanosti druge strane. Netiranje se pokazalo kao najučinkovitiji način podmirenja obveza u trgovini s Kinom. U pojedinim slučajevima plaćanja se šalju izravno kineskim bankama, bez odgode, ako nisu predmet sankcija i ako su usklađena s propisima 11 odabranih kineskih provincija.
Izazovi i prednosti China Track sustava u poslovanju s Kinom
Guvernerka ruske središnje banke Elvira Nabiulina priznala je da su zapadne sankcije zakomplicirale prekogranične isplate, no dodala je da se razvijaju alternativni kanali plaćanja. Mrežni sustav trenutačno funkcionira većinom za velike korporacije, iako ima određenih nedostataka, uključujući složeno odobravanje uplata i probleme s povratom PDV-a.
Sustav omogućuje direktnu suradnju s regijama koje proizvode većinu robe namijenjene ruskom tržištu. Troškovi transakcija određuju se prema službenom tečaju, bez dodatnih naknada. Minimalna cijena korištenja China Track sustava iznosi oko jedan posto za uvoz i 0,5 posto za izvoz, što je znatno manje u usporedbi s alternativama.
Banke navode da je dosad 100 posto transakcija provedeno bez grešaka, a novac najčešće stiže unutar dvije radne godine. Klirinška sesija trenutačno se održava jednom tjedno, ali se planira uvođenje dviju sesija tjedno krajem travnja zbog rasta potražnje.
Kako prenosi Biznis, novi sustav mogao bi dugoročno postati glavni kanal za trgovinu između Rusije i Kine. Unatoč izazovima, model se pokazuje učinkovit i prilagodljiv aktualnim geopolitičkim uvjetima.