U periodu kada je zima sve bliže mnogi naši građani su u strahu kako će zagrijati svoje domove, a posebno su zabrinuti oni koji se griju na pelet. Trenutna cijena peleta na tržištu Bosne i Hercegovine je od 700 KM do 750 KM po toni, ovisno od lokacije. Ono što je također činjenica je veliki porast potražnje upravo iz straha da bi moglo doći do dodatnog poskupljenja ili nestašice. Bojazan je da bi cijena do kraja godine mogla biti čak viša od 1.000 KM.
Vlada Kantona Sarajevo navodi da će subvencionirati cijenu
Vlada Kantona Sarajevo ove sezone grijanja namjerava subvencionirati kupovinu peleta koji je sve skuplji energent. Kantonalni ministar privrede Adnan Delić (NiP) je izjavio za Klix.ba da planiraju subvencionirati cijenu peleta. To je izjavio govoreći o tome da bi sljedeće sezone grijanja trebala početi proizvodnja peleta u tvornici koja će biti u kantonalnom vlasništvu.
“Ne možemo odmah početi s proizvodnjom, jer moramo proći i neke kontrole i dopremanje repromaterijala, tako da vjerujem da ćemo ovu sezonu grijanja subvencionirati nabavku peleta, a već sljedeću da ćemo iz proizvodnje pustiti naš pelet“, kazao je.
RS traži produženje zabrane izvoza peleta
Vlada Republike Srpske traži od Savjeta ministara BiH da u cilju zaštite domaćeg tržišta energenata i razvoja domaćeg drvoprerađivačkog gospodarstva do kraja listopada bude produženo važenje Odluke o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, odrevnog drveta i proizvoda od drveta.
Mišljenja smo da se nakon isteka važenja Odluke o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrevnog drveta i proizvoda od drveta, dozvoli izvoz energenata na bazi drveta, osim za pelet, dok bi zabrana izvoza trupaca ostala na snazi sa predloženim rokom do 31. listopada ove godine .
navode iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS
Iz federalnog Ministarstva trgovine su ranije poslali zahtjev Savjetu ministara BiH da se produži zabrana izvoza, te da je realna cijena peleta po toni od 400 do 450 KM.
Sastančit će se oko budućih koraka
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac organizirat će zajedničke konsultacije o mogućnosti produženja odluke o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih sortimenata, ogrevnog drveta i proizvoda od drveta. Košarac je potvrdio da su na sastanak u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa pozvani ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić, ministar trgovine i turizma Srpske Suzana Gašić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH Šemsudin Dedić, ministar trgovine FBiH Zlatan Vujanović, te predstavnici Vanjskotrgovinske komore BiH i entitetskih gospodarskih komora.
Vjerujem da u razgovoru svih nadležnih institucija možemo doći do rješenja u korist domaćeg gospodarstva i građana. Moj stav je da primarno moramo voditi računa o tome da osiguramo dovoljne količine za domaću upotrebu, po prihvatljivim cijenama imajući u vidu domaće kriterije i životni standard.
navodi Staša Koštarac