Njemačka za sada više neće prodavati udjele u Commerzbank i strategija banke je “usmjerena prema neovisnosti”, rekla je Financijska agencija zemlje u petak. To je dosad najjasniji znak da vlada trenutačno ne podržava preuzimanje druge po veličini njemačke banke.
Izjava dolazi nekoliko dana nakon što je talijanska banka UniCredit objavila da je kupila 9% udjela u Commerzbanku kako bi postala njezin drugi najveći dioničar. Njezin izvršni direktor Andrea Orcel signalizirao je svoje ambicije za spajanje.
Ali UniCreditov potez – ugovor kodnog naziva ‘Flash’ – iznenadio je Berlin i izazvao protivljenje radničkih sindikata i obrambenu strategiju Commerzbanka.
Njemačka vlada, koja još uvijek posjeduje 12% Commerzbank nakon što je prodala 4,5% svojih dionica UniCreditu, igrala bi ključnu ulogu u tome može li se dogoditi bilo kakav dogovor.
Međutim, tijekom prošlog tjedna radnički sindikati i uprava Commerzbanka pozvali su vladu da odgodi bilo kakvu daljnju prodaju dionica.
Agencija za financije, koja je dio njemačkog ministarstva financija i upravlja državnim posjedima, rekla je da je sastanak odbora vladinih dužnosnika u petak odlučio da “neće, do daljnjeg, prodavati dodatne dionice”.
UniCredit je odbio komentirati. Glasnogovornik Commerzbanka rekao je da banka ima strategiju koja funkcionira.
“Commerzbank je stabilna i profitabilna institucija. Strategija banke je usmjerena prema neovisnosti. Savezna vlada će to do daljnjega popratiti zadržavanjem svog udjela.”
Orcel je rekao da želi započeti razgovore o spajanju za koje kaže da bi “stvorilo puno jačeg konkurenta” u Njemačkoj. Njegov gambit dolazi nakon godina poziva Europi da poboljša konkurentnost svojih banaka u odnosu na veće američke i azijske rivale.
Velike prepreke
Prekogranične europske bankovne poslove osujetili su čimbenici uključujući godine niske profitabilnosti zbog kojih su zajmodavci preslabi da pokušaju vezati. A regulatorne prepreke slobodnom premještanju resursa preko granica pojačane su sklonošću političara domaćim ‘prvacima’.
Preokretom UniCredita prevladana je jedna od prepreka. Banka, za razliku od suparnika, ima financijsku moć za hrabru kombinaciju nakon što je ubrala veliku dobit.
Ali nacionalna politika bit će teži dio, a neki ulagači upozoravaju da će prekogranični poslovi i dalje biti teški.
Anke Reingen, bankarska analitičarka RBC-a, rekla je da je malo vjerojatno da će UniCredit uskoro dati ponudu za preuzimanje.
“Ne mislimo da je dogovor skinut sa stola, zauvijek, ali svaki potez će vjerojatno biti kasniji nego što smo u početku očekivali.”
Objava od petka znači da je plan njemačke vlade sada zadržati svoje dionice Commerzbanka nakon 90-dnevnog zatvaranja dogovorenog u vrijeme prodaje dionica prošlog tjedna, prema osobi upoznatoj s raspravama.