Deutsche Bank je izvijestila o neto dobiti od 763 milijuna eura za drugi kvartal 2023. Tijesno su nadmašili očekivanja unatoč padu od 27% na godišnjoj razini.
Neto dobit banke koja se može pripisati dioničarima malo je nadmašila predviđanja od 737 milijuna eura. Iako je označila značajan pad u odnosu na 1,046 milijardi eura prijavljenih u istom tromjesečju 2022. Neto prihodi su porasli 11% na godišnjoj razini, na 7,4 milijarde eura, piše CNBC.
Međutim, nekamatni troškovi u drugom tromjesečju porasli su 15% na godišnjoj razini na 5,6 milijardi eura, s prilagođenim troškovima za 4% na 4,9 milijardi eura. Neoperativni troškovi uključuju 395 milijuna eura u sudskim sporovima i 260 milijuna eura u “restrukturiranju i otpremninama povezanima s provedbom strategije”.
U svom izvješću za prvo tromjesečje, banka je označila smanjenje radnih mjesta za zaposlenike koji nisu bazirani na klijente. I izvijestila je o oštrijem nego što se očekivalo međugodišnjem padu prihoda investicijske banke.
Novoobjavljeni podaci označili su 12. uzastopnu tromjesečnu dobit otkako je njemačka bana dovršila sveobuhvatni plan restrukturiranja koji je započeo 2019. s ciljem smanjenja troškova i poboljšanja profitabilnosti.
U prvoj polovici 2023. ponovno smo pokazali dobar zamah rasta u raznolikom poslovnom portfelju, temeljnoj snazi zarade i otpornosti bilance. To nas stavlja na dobar put prema našim financijskim ciljevima za 2025. Naš planirani otkup dionica omogućuje nam postizanje naših ciljeva distribucije kapitala našim dioničarima.
Christian Sewing izvršni direktor Deutsche Bank
Deutsche Bank objavila je u utorak da planira pokrenuti do 450 milijuna eura otkupa dionica ove godine, počevši od kolovoza. I očekuje da će ukupni kapital vraćen dioničarima kroz dividendeDividenda je dio dobiti dioničkom društvu koji se isplaću... i otkupe u 2023. premašiti milijardu eura, u usporedbi s oko 700 milijuna u 2022.
Ostali istaknuti događaji za kvartal:
- Ukupni prihodi iznosili su 7,4 milijarde eura, u odnosu na 6,65 milijardi u drugom kvartalu 2022.
- Ukupni nekamatni troškovi iznosili su 5,6 milijardi eura, 15% više u odnosu na 4,87 milijardi godinu dana ranije.
- Rezervacije za kreditne gubitke iznosile su 401 milijun eura, u odnosu na 233 milijuna u istom tromjesečju prošle godine.
- Koeficijent kapitala prvog reda CET1, mjera likvidnosti banaka, porastao je na 13,8% sa 13,6% u prethodnom tromjesečju i s 13% prije godinu dana.
- Povrat na materijalni kapital iznosio je 5,4%, što je pad sa 7,9% prije godinu dana.