Američki dolar nalazi se na klizavom terenu i kreće prema svojoj najgoroj seriji u više od desetljeća, prema najnovijem upozorenju istraživačkog tima Deutsche Bank.
U bilješci objavljenoj ovog tjedna, bankarski stratezi George Saravelos i Tim Baker istaknuli su kako je „veliki silazni trend“ već započeo te da bi dolar mogao pasti na razine koje su posljednji put zabilježene 2014. godine.
Kao glavne razloge pada naveli su sve veće nepovjerenje u američko vodstvo, snažno povećanje globalne fiskalne potrošnje i dugoročne posljedice trgovinske politike bivšeg predsjednika Donalda Trumpa.
Ova upozorenja dolaze nakon slabog početka tjedna za američku valutu – dolar je pao na najnižu razinu u posljednjih 16 mjeseci, dok je Bloomberg Dollar Spot Index u travnju oslabio gotovo 4%, što ga stavlja na put prema najgorem mjesečnom rezultatu u više od dvije godine.
„Preduvjeti za početak velikog pada dolara sada su ispunjeni“, navode Saravelos i Baker. Dodaju kako su ih nedavni događaji natjerali da revidiraju svoje prognoze te sada očekuju dugotrajan pad tečaja EUR/USD, koji bi dolar mogao odvesti u ozbiljan pad.
Strukturni pad dolara i gubitak povjerenja investitora
Stručnjaci Deutsche Bank ističu kako se investitori povlače s američkih tržišta zbog sve izraženijih trgovinskih napetosti i sve većeg preispitivanja uloge SAD-a na globalnoj razini. Pad vrijednosti dolara izravno povezuju s Trumpovim carinama, za koje tvrde da su Sjedinjene Države učinile manje privlačnima za ulaganja.
Istovremeno, brojne druge zemlje provode vlastite fiskalne poticaje, što investitorima daje dodatne razloge da kapital usmjere izvan SAD-a, prenosi Biznis.
Jedan od najvećih dobitnika te promjene je euro – koji je samo tijekom ovog mjeseca ojačao više od 5% i probio razinu od 1,15 dolara. Deutsche Bank sada predviđa da bi euro do kraja 2027. mogao dosegnuti 1,30 dolara, što je znatno iznad prosjeka od 1,15 iz posljednje Bloombergove ankete. Takva razina nije zabilježena više od deset godina.
Raste i japanski jen – prema novim projekcijama mogao bi doseći 115 jena za dolar, što bi bio njegov najjači tečaj još od 2022. Samo mjesec dana ranije, banka je prognozirala vrijednost od 125, što upućuje na značajnu promjenu tona.
Američki deficiti i gubitak ekonomske dominacije
Analitičari Deutsche Bank pad dolara vide kao početak sporog, ali stabilnog povlačenja kapitala iz SAD-a. Dvostruki deficiti – proračunski i trgovinski – dodatno slabe dolarovu poziciju. Također napominju da se višedesetljetna prednost SAD-a kao dominantne globalne ekonomije počinje topiti.
„Epoha američke iznimnosti, koja je trajala desetljećima, već se počela urušavati“, stoji u bilješci. Upozoravaju na „ekstremnu neizvjesnost i brzo promjenjive političke norme“, kao i na rizik od „velikih tržišnih poremećaja i promjene režima“.
Kriza povjerenja i globalna preraspodjela kapitala
Ovakva procjena podudara se s izjavama Kamakshye Trivedija, šefa strategije za devizna i tržišta u razvoju u Goldman Sachsu, koji je ovoga tjedna za Bloomberg TV izjavio kako je „slabost dolara tu da ostane“.
Saravelos, koji je ujedno i globalni šef valutne strategije Deutsche Bank, dodatno je pojasnio zabrinutost u bilješci od 3. travnja: „Nalazimo se usred dramatične promjene tržišnog režima“.
Upozorio je kako se približavamo „široj krizi povjerenja u dolar“ te da devizna kretanja sve više odražavaju paniku, a ne temeljne tržišne uvjete. Dodao je kako bi valutni fundamenti mogli prestati igrati ključnu ulogu: „Naša poruka je da postoji rizik da globalni kapitalni tokovi preuzmu primat nad valutama, što bi moglo izazvati kaotična kretanja na tržištima.“
Privremeni oporavak dolara – ali bez dugoročnog povjerenja
Dolar se u četvrtak blago oporavio, no to nije rezultat poboljšanja američke ekonomije. Rast je uslijedio nakon što je Trump povukao prijetnje o smjeni predsjednika Federalnih rezervi Jeromea Powella te ublažio retoriku u trgovinskom sukobu s Kinom, što je donekle umirilo tržišta.
Ipak, analitičari upozoravaju da se ne treba zavaravati – temeljni problemi dolara ostaju neriješeni. Nakon što je ranije tijekom tjedna pao ispod 140 jena, dolar se u četvrtak vratio na 142,75 jena, što je upravo razina tehničke podrške koju su analitičari budno pratili tjednima.