Dolar-ov indeks, koji prati vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta. Skliznuo je prošloga tjedna 0.9 posto, na 101.70 bodova, a u jednom je trenutku zaronio na 101.42 boda, najnižu razinu od srpnja. Pritom je dolar prema europskoj valuti oslabio 1 posto, pa je cijena eura dosegnula 1.1010 dolara. No, tečaj dolara porastao je prema japanskoj valuti, za 0.2 posto, na 142.40 jena.
Usporavanje rasta američkog gospodarstva znači da bi mogla oslabiti i inflacija
Pad dolarova indeksa na najniže razine u pet mjeseci posljedica je uvjerenja ulagača da je američka centralna banka završila ciklus povećanja kamatnih stopa. Obzirom na postupno popuštanje inflacije, i da iduće godine slijedi smanjenje kamata. U prilog toj tezi ide niz posljednjih makroekonomskih pokazatelja. Prošloga je tjedna, među ostalim, objavljena treća procjena bruto domaćeg proizvoda (BDP). Ona je pokazala da je američko gospodarstvo u trećem tromjesečju poraslo nešto sporije nego što se očekivalo. Usporavanje rasta znači da bi mogla oslabiti i inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre..., pa su ojačale špekulacije da bi Fed već u ožujku iduće godine mogao početi smanjivati kamate.
Analitičari procjenjuju da je ECB kao i Fed završio ciklus povećanja kamatnih stopa
I dok čelnici Feda procjenjuju da će u idućoj godini kamate smanjiti u tri navrata, najvjerojatnije za po 0.25 postotnih bodova. Na tržištu se špekulira da je u idućoj godini moguće smanjenje kamata čak u šest navrata, počevši od ožujka.
Premda čelnici Europske centralne banke poručuju da još ne razmišljaju o smanjenju kamata, analitičari procjenjuju da je ECB, kao i Fed, završio ciklus povećanje kamatnih stopa. Iduće godine slijedi smanjenje cijene novca i u eurozoni, navodi Index.