Platforma za online trgovanje dionicama E-Trade je u vlasništvu velike investicijske banke Morgan Stanley. Priprema se za ulazak u područje trgovanja kriptovalutama. Ovime se tradicionalni brokerski moćnik postavio u izravno natjecanje s etabliranim kripto burzama poput Coinbasea.
E-Trade u kripto prostor namjerava ući s respektabilnom tržišnom pozicijom. Upravlja s više od 5,2 milijuna računa i preko 360 milijardi dolara imovine od trenutka kada ga je Morgan Stanley preuzeo 2020. godine.
U ovom potencijalnom širenju E-Trade nije usamljen. Charles Schwab, najveća javna američka brokerska kompanija, također je iskazala interes za pokretanje usluga trgovanja kriptovalutama čim to regulatorni uvjeti dopuste. Ovaj je interes potvrdio izvršni direktor Rick Wurster tijekom razgovora za Bloomberg u studenom. Već sada nekoliko trgovačkih platformi, među kojima su Robinhood, Fidelity i Interactive Brokers, nudi ograničene mogućnosti trgovanja kriptovalutama, prvenstveno bitcoinom i ethereumom.
Unatoč tome, velike brokerske kuće pod saveznim bankarskim nadzorom dosad su zadržale oprezan pristup. Svi čekaju što će se dogoditi s odlukama nove administracije prema kriptovalutama. Stoga ova odluka govori da se očekuje povoljno regulatorno okruženje za kriptovalute tijekom nadolazeće Trumpove administracije. Kako se tradicionalne financijske institucije pripremaju za ulazak na tržište kojim su dosad dominirale specijalizirane kripto burze, mnogi znaju da su slični pokušaji uglavnom napušteni nakon propasti FTX-a 2022. godine i posljedičnog regulatornog pritiska.
E-Trade mora dobiti odobrenje od Fed-a
Prije nego što E-Trade može pokrenuti usluge trgovanja kriptovalutama, mora se dogoditi nekoliko važnih događaja. Kao prvo, nužno je dobiti odobrenje Federalnih rezervi. Ne treba zaboraviti da matična kompanija E-Tradea djeluje kao bankovna holding kompanija pod nadzorom federalnih institucija.
Nadalje, trenutačne računovodstvene smjernice SEC-a, poznate kao Staff Accounting Bulletin No. 121, zahtijevaju da banke i brokeri prijavljuju kriptovalute klijenata kao obveze u bilanci. Ovo značajno otežava ekonomsku održivost velikih kripto operacija. Dodatni kapitalni zahtjevi vezani uz kriptoimovinu također ograničavaju mogućnost tvrtki da koriste sredstva za aktivnosti koje generiraju prihode, poput kreditiranja.
Potencijalno imenovanje Paula Atkinsa za predsjednika SEC-a tijekom Trumpove administracije pobudilo je očekivanja da će politika biti naklonjena kriptovalutama. Stručnjaci iz industrije posebno su zainteresirani za moguće ukidanje SAB 121. Ovo bi moglo ukloniti značajnu prepreku ulasku tradicionalnih financijskih institucija. Kako objašnjava Justin Levine, viši suradnik u grupi za financijske institucije Davis Polk, “SAB 121 čini ekonomski gotovo nemogućim da brokeri-dileri skrbe o kripto imovini za klijente.” Ukidanje ovih smjernica moglo bi značajno ubrzati ulazak tradicionalnih brokerskih kuća na kripto tržište.
Ulazak etabliranih brokerskih kuća mogao bi donijeti značajan priljev novog kapitala na kripto tržišta. Istovremeno nudeći klijentima mogućnost upravljanja tradicionalnim i kripto ulaganjima putem poznatih platformi. Bit će u svemu tome zanimljivo vidjeti kako će proći specijalizirane kripto burze kad se uhvate u koštac s iskusnim trgovcima s Wall Streeta.