Europska centralna banka smanjit će kamatne stopeKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji... 17. travnja zbog rizika od pada inflacije i sporijeg rasta. Pokazala je to Reutersova anketa među ekonomistima provedena prije iznenadne najave SAD-a da će odgoditi većinu recipročnih carina.
U iznenadnom potezu, američki predsjednik Donald Trump je najavio 90-dnevnu pauzu na velike carine, što isključuje Kinu koja se suočava s najvećim carinama.
Globalna financijska tržišta snažno su se oporavila nakon Trumpovog zaokreta.
Ali opća carina od 10% na gotovo sav uvoz iz SAD-a ostaje na snazi, a najava ne utječe na postojeće carine na automobile, čelik i aluminij. Što sugerira da i dalje postoje negativni rizici za rast i inflaciju u eurozoni.
Skoro 7% rasta eura u odnosu na američki dolar do sada ove godine također doprinosi silaznom pritisku na inflaciju u regiji, dopuštajući prostor za dodatno smanjenje stopa ECB-a.
Očekuje se da će ECB, koja je šest puta smanjila ključnu kamatnu stopu od lipnja novo smanjenje napraviti sutra.
Ipak, izgledi za kamatne stope bili su skromni u usporedbi s fjučersima kamatnih stopa, čija cijena iznosi oko tri smanjenja do kraja 2025.
Također nije bilo većine u anketi o tome gdje će stope biti u drugoj polovici ove godine, ali je srednja prognoza bila 2,00%.
“Očekujemo da će ECB na sastanku u travnju smanjiti stopu za 25 bp”, napisali su ekonomisti Morgan Stanleya u bilješci objavljenoj nekoliko sati nakon što je SAD proglasio pauzu carina.
“Mislimo da smo na pravom putu da rast u prvom tromjesečju 2025. bude u skladu s očekivanjima ECB-a… Ali fokus će biti na negativnim rizicima za inflaciju koji proizlaze iz vanjskog okruženja (nafta i valuta), što bi moglo mehanički pomaknuti putanju inflacije koju projicira ECB ispod 2% već od drugog kvartala.”
Ekstremna volatilnost trgovinske politike SAD-a -ostavila je sve u nagađanju, što otežava predviđanje s velikim uvjerenjem.
“Iskreno govoreći, trenutna situacija nije samo kaotična, već je i luda”, napisao je Carsten Brzeski, globalni voditelj makro odjela u ING-u u bilješci objavljenoj nakon objave.
“Mogli bismo unijeti neke trenutne promjene u naše prognoze, ali s obzirom na volatilnost, radije bismo o njima još malo razmislili. Ekstrapolacija kratkoročnih trendova i događaja u budućnost pokazala se vrlo riskantnom strategijom.”
Pogoršanje poslovnog raspoloženja
Većina ekonomista smatra da su američke carine negativno utjecale na poslovno raspoloženje u eurozoni.
“Općenito, nova razina carina i dalje bi značila veliko pogoršanje europskog trgovinskog okruženja u usporedbi s onim prije nekoliko mjeseci”, istaknuo je Reinhard Cluse, glavni europski ekonomist UBS-a.
“Također pretpostavljamo dodatnu štetu od neizvjesnosti i manjeg povjerenja koje se ne mogu lako poništiti odgodom primjene carina, te negativnim sekundarnim učincima.”
Samo prošlog mjeseca ekonomisti su bili optimistični da će planovi potrošnje za infrastrukturu i obranu, osobito u Njemačkoj, oživjeti dugo usporeno gospodarstvo bloka.
Ali sentiment se od tada pogoršao.
Većina od 91% ispitanika, 32 od 35, reklo je da će američke carine ove godine imati veći utjecaj od fiskalnih planova potrošnje. Međutim, većina je rekla da će u 2026. biti suprotna situacija.
Iako se očekuje da će inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... ove godine ostati iznad cilja ECB-a od 2%, prema medijanima anketa, rizici od dezinflacije rastu.
Srednje prognoze ankete pokazale su da će se gospodarstvo ove godine povećati za 0,8%, što je blagi pad u odnosu na 0,9% predviđenih u ožujku, da bi iduće godine porastao na 1,2%.