Odlučili ste se kupiti ili unajmiti stan, kuću ili poslovni prostor, savjetujemo Vam da provjerite kojem energetskom razredu pripada nekretninina za koju ste zainteresirani, jer u vremenu oskudne dostupnosti i visoke cijene energenata energetska efikasnost nekretnine poprilično može utjecati na troškove.
Sve što trebate znati o energetskoj učinkovitosto i izradi energetskog certifikata pročitajte u vodiču koji Vam donosi financa.ba.
Što je energetski certifikat i kako izgleda?
Energetski certifikat je dokument koji odražava energijska svojstva zgrade i izračunatu potrošnju energije, uključujući sve dobitke i gubitke u režimu korištenja objekta, u određenim klimatskim uvjetima. Drugim riječima, to je dokument kojim se na pregledan način predstavljaju energetska svojstva zgrade, poput grijanja, stolarije, kvalitete zidova i klime. Ovaj dokument ima propisani specifičan sadržaj i izgled, a izdaje ga ovlaštena osoba. U dokumentu je precizno izraženo koliko energije vaša nekretnina troši, koliko energije nepotrebno gubi te kojem energetskom razredu pripada. Izrađuje se u postupku energetskog pregleda koji obuhvaća prikupljanje i obradu podataka o stanju objekta, potrošnji energije i visini režija. Energetski certifikat sadrži i prijedlog mjera koje možete poduzeti da vam objekt uđe u viši energetski razred s procjenom uštede energije i vremenskim rokom u kojem će vam se te mjere isplatiti.
Čemu služi energetski certifikat?
Svrha energetskog certifikata je pružanje informacija vlasniku, budućem kupcu ili korisniku prostora o tome koliko energije troši zgrada i koliko bi trebala trošiti s obzirom na njenu namjenu i potencijalne mjere poboljšanje energetske bilance u zgradi. Sustav energetskog certificiranja uveden je na razini Europske unije kako bi se potaknula ulaganja u energetsku učinkovitost zgrada. Oznaka energetskog razreda obavezno se navodi u oglasu za prodaju nekretnine, a unosi se i u ugovor o kupoprodaji.
Tko i kako izrađuje certifikate?
Energetske certifikate izrađuju ovlašteni izrađivači, koji su upisani u Registar osoba ovlaštenih za energetske preglede i energetsko certificiranje zgrada. Ovlaštenje za energetske preglede izdaje nadležno Ministarstvo. Kako bi obavila energetski pregled i ustanovila stvarno stanje građevine ovlaštena osoba mora izaći na teren. Rok trajanja energetskog certifikata je deset godina od dana izdavanja.
Što je energetski razred i koliko ih ima?
Energetski razred pokazuje godišnju potrošnju energije po jedinici površine – kvadratnom metru (kWh/m2). Građevine se razvrstavaju u osam energetskih razreda (od A+ do G) pri čemu najviši razred (A+) označava zgrade koje troše manje od 15 kWh/m2, a naviši zgrade koje troše više od 250 kW/m2. U razred A+ ulaze energetski najučinkovitije građevine, tzv. pasivne kuće. To su objekti koji gotovo da i ne troše energiju, a karakteriziraju ih odlična izolacijska svojstva, korištenje sustava povrata topline i obnovljivih izvora energije. U razredu A su niskoenergetski objekti koji imaju vrlo dobru izolaciju, višestruko izolirane zidove, trostruku PVC stolariju i koriste obnovljive izvore energije. U razred B svrstavaju se odlično izolirani objekti, dobro zaštićeni susjednim zgradama. U razred C ulaze dobro izolirani objekti i noviji stanovi, a u razred D kuće izolirane sa svih strana, s PVC stolarijom, dobro izolirani stanovi na rubovima zgrada ili loše izolirani stanovi okruženi drugim stanovima.
Razred E pokriva kuće s minimalnom izolacijom i povoljnom stolarijom, aluminijskom ili drvenom ili stanove u starijim zgradama s lošom stolarijom i na nepovoljnom mjestu u zgradi.
U razredima F i G su starije kuće bez izolacije ili kuće bez fasada te loše izolirani stanovi na rubnim mjestima zgrade.
Samo s kvalitetnom toplinskom zaštitom može se dobiti ocjena razreda do maksimalno B klase. Za višu, nužni su sustavi koji primjenjuju obnovljive izvore energije i time umanjuju ukupnu potrošnju klasičnih sustava, odnosno potrošnju energije po kvadratnom metru.
izvor: tportal