Europski parlament (EP) dao je u utorak zeleno svjetlo za uspostavljanje snažnog mehanizma za suprotstavljanje gospodarskom pritisku stranih zemalja koje bi mogle utjecati na politike država članica EU.
Zakon uvodi “novi trgovinski instrument” kao sredstvo odvraćanja. Ali će omogućiti Europskoj Uniji da se bori protiv ekonomske prisile i odgovori protumjerama.
Mehanizam bi se mogao koristiti protiv zemalja kao što je Kina — koje EU optužuje da sudjeluje u ekonomskoj prisili.
EU kao cjelina i pojedinačne države članice poduzimanjem ciljanih mjera imat će sredstva da se zaštite od ekonomske prisile i neprimjerenog pritiska stranih država.
Inovativni mehanizam stupit će na snagu kada zemlje izvan EU-a pokušaju izvršiti ekonomski pritisak na EU ili određenu državu članicu. Bilo to kroz trgovinske ili investicijske mjere, ili prijetnju i jednima i drugima.
Među mjerama za odgovor na gospodarsku prisilu su ograničenja trgovine robom i uslugama, ograničenja izravnih stranih ulaganja, nametanje uvoznih ili izvoznih dozvola i stvaranje prepreka za pristup mogućnostima javne nabave.
Uloga Europske komisije u provođenju temeljitih istraga slučajeva ekonomske prisile ključna je za učinkovitost mehanizma.
Komisija će rezultate predstaviti državama članicama nakon završetka istrage, piše AA. Nakon toga će države članice većinom glasova odlučiti hoće li aktivirati mehanizam i ovlastiti Komisiju da poduzme odgovarajuće mjere.