Srijeda, 30 listopada, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Europska komisija ispituje “Temu” zbog kršenja prava potrošača

Većina građana Europske unije kupuje odjeću, obuću i kozmetiku putem interneta. Međutim, čak 42 posto tih kupaca imalo je problema s tim proizvodima.

Kineskoj internetskoj trgovini “Temu” istekao je rok za odgovor na optužbe za kršenje prava potrošača u EU. Još uvijek nema službene objave o tome kako će se ova tvrtka braniti. Iz Europskog parlamenta stižu najave da su veće kazne jedini način da se osigura poštivanje pravila.

Udruge potrošača iz 17 zemalja EU prijavile su “Temu” Europskoj komisiji. Ispituju se sigurnost proizvoda, štetnost za zdravlje i legalnost prodaje. Ako se pokaže da su ove tvrdnje točne, tvrtka će prekršiti europske propise. Unatoč tome, “Temu” i dalje posluje, a kupci nastavljaju kupovati. Biljana Borzan iz Odbora za zaštitu potrošača naglasila je ovu situaciju na plenarnoj sjednici u Strasbourgu.

Također, Europska komisija je zatražila objašnjenja o poslovanju od “Ali Expressa” i “Sheina”. Prema podacima, većina građana EU redovito kupuje online. Unatoč tome, 42 posto korisnika suočava se s problemima s kupljenim proizvodima. Novi Zakon o europskim digitalnim uslugama obavezuje velike internetske tvrtke na brzo uklanjanje sumnjivog sadržaja. Borzan je istaknula da ti procesi često traju predugo, prenosi Svijet.

Prije nekoliko godina, 18 potrošačkih organizacija prijavilo je “TikTok” europskim institucijama. Naveli su štetni utjecaj ove platforme na maloljetnike, koji čine trećinu njihovih korisnika. Problemi uključuju narušavanje mentalnog zdravlja, ovisnost i poticanje nezdravih navika. Borzan je naglasila potrebu za hitnim odgovorima na ove izazove. Unatoč tome, promjene na platformi su minimalne.

U posljednjih šest mjeseci, 60.000 reklama za nesigurne proizvode uklonjeno je s interneta. Borzan smatra da Europska komisija treba imati veće ovlasti za nadzor tržišta. Istaknula je da odgovornost ne bi trebala pasti samo na nacionalna tijela. Gledajući na hrvatsko tržište, rekla je da dvije trećine građana ne vjeruje tržišnoj inspekciji. Također, 89 posto građana vjeruje da multinacionalne kompanije djeluju isključivo zbog profita.

Borzan smatra da su nacionalna tijela preslaba u suočavanju s velikim divovima. Zbog toga bi Europska komisija trebala preuzeti vodstvo u rješavanju sporova. Naglasila je potrebu da se građanima pokaže da nisu sami u ovoj borbi. “Napad na naš narod je napad na naše institucije”, zaključila je. “Vratit ćemo im udarac gdje ih najviše boli: u njihove džepove.”

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno