Ponedjeljak, 25 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Francuska vinarima plaća 215 milijuna dolara da unište viškove

Pad potražnje za francuskim vinima, konkurentnije tržište i problemi s dugotrajnom pandemijom toliko su pogodili vinare u regijama Bordeaux i Languedoc da će im francuska vlada uskoro platiti 215 milijuna dolara za prodaju višaka.  Ostavili su i dodatni novac za pomoć vinogradarima u smanjenju vinograda.

Ključne činjenice

Marc Fesneau, francuski ministar poljoprivrede, rekao je novinarima da novac za uništavanje viška zaliha ima za cilj zaustaviti snižavanje cijena i omogućiti vinarima da “ponovno pronađu izvore prihoda”. Ova se zemlja priprema za višak od 3 milijuna hektolitara vina. Što je oko 400 milijuna boca samo ove godine, prenosi Forbes.

Novac će omogućiti proizvođačima vina da destiliraju alkohol iz svojih višaka vina—za koje se očekuje da će predstavljati oko 7% prošlogodišnje proizvodnje—u čisti alkohol. To se, uz gubitak, može prodavati proizvođačima sredstava za dezinfekciju ruku, parfema i drugim industrijama.

Ovo nije prvi put da je vlada pokrenula takav program otkupa budući da je prekomjerna proizvodnja vina snizila cijene nekih vina za čak 20%. Francuska stručnjakinja za tržište vina Elizabeth Carter rekla je da se Francuska godinama bori s više proizvedenog vina nego što ga se konzumira, a ograničavanje količine trebalo bi pomoći u podizanju cijena.

Regija Bordeaux poznata je po svojim punim crnim vinima, a Languedoc je poznata po svojim mješavinama crnih vina. Obje su regije teško pogođene padom prodaje crnih vina koja je u posljednjih 10 godina  u Francuskoj pala za 32%. Taj pad pripisuje se tome što su se mladi konzumenti okrenuli roséu, pivu ali i raznim bezalkoholnim opcijama.

Francuska vina
Francuska vina

Covid i rusko-ukrajinski rat

Zatvaranje restorana, tržnica i sajmova tijekom pandemije Covida teško je pogodilo vinare, a tekuća klimatska kriza također je naštetila industriji. Vijest o plaćanjima za uništavanje viškova dolazi u isto vrijeme kad i sezona berbe grožđa u toj zemlji. Berba se, kako ljetne temperature rastu, polako pomiče na ranije datume svake godine od 1980-ih.

Skok cijena goriva i hrane izazvan ruskom invazijom na Ukrajinu doveo je do toga da kupci troše manje na neesencijalna pića diljem Europske unije. Potrošnja vina ove je godine pala 10% u Španjolskoj, 22% u Njemačkoj i 34% u Portugalu.

Uz sve navedeno, manje hektara francuske zemlje nego ikad se koristi za uzgoj grožđa za vino jer je zemlja pristala dati kompenzaciju uzgajivačima grožđa koji počupaju višak trsova. Uzgajivači grožđa u Bordeauxu ove godine planiraju potrgati gotovo 23 500 hektara vinove loze.

Proizvodimo previše, a prodajna cijena je ispod proizvodne cijene, tako da gubimo novac.

Jean-Philippe Granier iz udruge proizvođača vina Languedoc

Pozadina

Francuska je jedna od zemalja s najvećim proizvođačima vina na svijetu i tu industriju smatra ključnim dijelom svoje kulture već više od 2000 godina. Od 1930-ih na snazi su zakoni za kontrolu kvalitete francuskog vina. A sve varijante vina – crna, bijela, rosé, pjenušava vina i šampanjci – proizvode se u Francuskoj. Zemlja ima više od 200 autohtonih sorti vina, uključujući Chardonnay i Cabernet Sauvignon. Francusko tržište vina vrijedi otprilike 15,6 milijardi dolara, a prošle je godine izvoz vina i drugih alkoholnih pića dosegnuo 18,5 milijardi dolara.

U Francuskoj je 2020. godine prodano 5.6 litara alkoholnih pića prodano je po osobi. Što je znatno manje od 20 litara prodanih po stanovniku 1961. godine.

Francuski vinograd
Francuski vinograd

Francuska nije jedina zemlja u vinarskoj krizi

Francuska nije jedino mjesto s teškom vinskom industrijom. Australsko tržište vina ostalo je s 2,8 milijardi boca viška vina 2020. godine. Tada je Kina uvela petogodišnje carine i zadala veliki udarac industriji. Oporavak se ne očekuje godinama nakon ukidanja carina. Vrijednost australskog izvoza vina pala je za desetinu u fiskalnoj godini koja je završila u lipnju. Potrošnja vina u Sjedinjenim Državama također se usporava. A klimatske promjene dovele su do manjih berbi grožđa nego ikad u Kaliforniji. To znači i da američke vinarije nemaju nevjerojatan višak zaliha koji bi ih prisilio na smanjenje cijene ako potražnja nastavi padati ili ako dođe do recesije.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno