Subota, 19 travnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Google se suočava s tužbom od 5 milijardi funti u Velikoj Britaniji

Google je tužen za više od 5 milijardi funti (6,6 milijardi dolara) potencijalne štete u Ujedinjenom Kraljevstvu zbog optužbi da je ovaj američki tehnološki div zlouporabio svoju “gotovo potpunu dominaciju” na tržištu online pretraživanja kako bi podigao cijene.

U zajedničkoj tužbi podnesenoj u srijedu U.K. žalbenom sudu za zaštitu tržišnog natjecanja tvrdi se da je Google zlorabio svoj položaj kako bi ograničio konkurentske tražilice i, zauzvrat, ojačao svoju dominantnu poziciju na tržištu i učinio sebe jedinim održivim odredištem za online oglašavanje putem pretraživanja.

Tužbu je pokrenuo stručnjak za pravo tržišnog natjecanja Or Brook u ime stotina tisuća organizacija sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu koje su koristile Googleove usluge oglašavanja na pretraživačkoj mreži od 1. siječnja 2011. do podnošenja zahtjeva. Zastupa ih odvjetničko društvo Geradin Partners.

“Danas britanske tvrtke i organizacije, velike ili male, gotovo da nemaju drugog izbora nego koristiti Google oglase za oglašavanje svojih proizvoda i usluga”, rekao je Brook u izjavi objavljenoj u utorak. Regulatori diljem svijeta opisali su Google kao monopol i a osiguravanje mjesta na Googleovim prvim stranicama ključno je za vidljivost.

“Google iskorištava svoju dominaciju na općem tržištu oglašavanja u pretraživanju i pretraživanju kako bi pretjerano naplatio oglašivačima”, dodala je. “Ova grupna tužba se odnosi na pozivanje Googlea na odgovornost za njegove nezakonite prakse i traženje naknade u ime britanskih oglašivača kojima je naplaćeno previše.”

Google je slučaj nazvao “još jednim spekulativnim i oportunističkim slučajem” i rekao da planira “žestoko raspravljati protiv toga”.

“Potrošači i oglašivači koriste Google jer im pomaže, a ne zato što nema alternative”, rekao je glasnogovornik za CNBC.

Tržišna studija Uprave za tržišno natjecanje i tržišta (CMA) iz Ujedinjenog Kraljevstva otkrila je da je 90% svih prihoda na tržištu oglašavanja na pretraživačkoj mreži zaradio Google.

U tužbi se tvrdi da je Google poduzeo niz koraka kako bi ograničio konkurenciju u pretraživanju. Uključujući sklapanje ugovora s proizvođačima pametnih telefona za predinstaliranje Google Searcha i Chromea na Android uređaje i plaćanje Appleu milijardi kako bi osigurao da Google bude zadana tražilica na njegovom pregledniku Safari.

Također se navodi da Google osigurava da njegov alat za upravljanje pretraživanjem Search Ads 360 nudi bolju funkcionalnost i više značajki s vlastitim reklamnim proizvodima od konkurenata.

Big Tech na udaru

Najnoviji je to pravni izazov za američkog tehnološkog diva. Američke velike tehnološke tvrtke, od Googlea do Mete, pogođene su mnoštvom tužbi, regulatornih istraga i kazni zbog zabrinutosti oko njihove čiste moći i utjecaja.

U 2018. Europska unija kaznila je Google s 4,3 milijarde eura (4,9 milijardi USD) zbog zlouporabe dominacije svog mobilnog operativnog sustava Android prisiljavanjem proizvođača pametnih telefona da unaprijed instaliraju Chrome i Search u paketu s trgovinom aplikacija Play. Sedam godina kasnije, Google se još uvijek žali na antimonopolsku kaznu.

Ovaj tjedan, antimonopolska tužba koju je pokrenula Savezna komisija za trgovinu protiv Mete službeno je ušla u sudnicu. Ovo značajno suđenje bi u konačnici moglo prisiliti diva društvenih medija da proda svoje platforme Instagram i WhatsApp.

U siječnju je britanski CMA izrazio zabrinutost zbog pitanja tržišnog natjecanja na tržištu računalstva u oblaku, preporučujući istragu Amazona i Microsofta prema značajnom zakonu o tržišnom natjecanju poznatom kao Zakon o digitalnim tržištima, konkurenciji i potrošačima.

Do toga je došlo nakon što je kolektivna tužba podnesena u prosincu 2024. optužila Microsoft za nepravedno pretjerano naplaćivanje korisnicima konkurentskih cloud kompanija. Tužiteljica u slučaju, odvjetnica za tržišno natjecanje Maria Luisa Stasi, traži više od milijardu funti odštete za oštećene kompanije.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno