BiH zauzima najlošije mjesto u regiji pokazuje ovogodišnji Indeks percepcije korupcije (Corruption Perception Index – CPI). Vijest je prenio Transparency International (TI), a postala je i druga najlošije pozicionirana zemlja u Europi kada je u pitanju stanje korupcije u zemlji.
Samo Rusija ima lošiji rezultat od BiH. Ove godine ima ocjenu 35 na ljestvici od 0 (najlošiji) do 100 (najbolji rezultat). Iako je BiH dobila za jednu ocjenu više nego prošle godine, nazaduje u odnosu na sve prethodne godine. Ovaj rezultat i dalje drži BiH na dnu ljestvice u okružju i na 108. mjestu u svijetu među 180 zemalja. Kao glavni razlog navodi se disfunkcionalna vladavina prava. Sveprisutna korupcija u uvjetima općeg demokratskog nazadovanja. Udar na slobodu medija, ali i civilno društvo koji nadziru rad vlasti i igraju važnu ulogu u otkrivanju i suzbijanju korupcije, navode iz TI-ja.
Neke zemlje iz ove regije u posljednjih su deset godina napravile značajan napredak u borbi protiv korupcije. Među njima su Moldavija, Ukrajina, Sjeverna Makedonija i Kosovo.
Pravosuđe pod povećalom
Indeks percepcije korupcije ove godine se posebno fokusirao na pravosuđe. Kao ključni razlog ovakvog stanja za BiH u izvješću TI-ja navodi se disfunkcionalna vladavina prava. Sveprisutna korupcija u uvjetima općeg demokratskog nazadovanja. Udar na slobodu medija, te civilno društvo, koji nadziru rad vlasti i igraju važnu ulogu u otkrivanju i suzbijanju korupcije.
Za ovo posljednje “najzaslužnije” su vlasti u RS-u. Pojačale su napore da ušutkaju kritičare kriminalizacijom klevete. Donesen je niz zakona kojima se nastoji suzbiti sloboda medija i djelovanje organizacija civilnog društva. Uz to, dodaje se da će Zakon o imunitetu RS-a, ako se usvoji, biti dodatni udarac na već oslabljenu vladavinu prava. Isti će onemogućiti procesuiranje visokih dužnosnika za korupciju koji se gotovo nikako ne procesuiraju zbog katastrofalnog stanja pravosuđa u cijeloj BiH.
U regionalnom izvješću navodi se da su pravosudni sustavi BiH i Srbije uglavnom nesposobni goniti i sankcionirati javne dužnosnike koji zloupotrebljavaju svoj položaj. Ovo potvrđuju i podaci koje TI BiH objavljuje svake godine. Imamo porazne rezultate kada je u pitanju broj podignutih optužnica i osuđujućih presuda za visoku korupciju. U prošloj godini imali smo i niz oslobađajućih presuda visokim dužnosnicima za krupne korupcijske afere. Navode se primjeri Bobar banke i Energolinije, gdje za višemilijunsku štetu za javni interes na kraju nitko nije odgovarao, piše Večernji List.