Indija i Europska unija nalaze se u završnoj fazi dugotrajnih pregovora o velikom sporazumu o slobodnoj trgovini. Ključna tema razgovora je ukidanje ili značajno smanjenje carina na uvoz automobila iz Europe. Europska unija pritom zahtijeva da Indija ukine sve uvozne carine, uključujući one na električna vozila.
Indijska vlada, predvođena premijerom Narendrom Modijem, navodno je spremna na drastično smanjenje tarifnih stopa. Prema pisanju Reutersa, Indija bi carine smanjivala postupno, sadašnjih više od 100 posto na 10 posto. Time bi otvorila vrata europskim proizvođačima poput Volkswagena, BMW-a i Mercedesa, ali i američkoj Tesli.
Indijska autoindustrija se protivi
Iako se još ne zna je li službena ponuda već poslana Bruxellesu, znakovi popuštanja postoje. Indijska autoindustrija izražava snažno protivljenje potpunom ukidanju carina, osobito za električna vozila. Velike domaće kompanije poput Tata Motorsa i Mahindre zagovaraju zaštitu lokalne proizvodnje kroz zadržavanje postojećih nameta.
Zalažu se da se carine na uvozna električna vozila ne mijenjaju barem do 2029. godine. Također predlažu kompromis: smanjenje carina na određeni broj benzinskih automobila na 70 posto, uz fazno spuštanje do 30 posto.
Europska unija je pojačala pritisak na Indiju samo nekoliko tjedana nakon što su Sjedinjene Američke Države zatražile slično. Administracija Donalda Trumpa želi da se Indija otvori za sve vrste automobila, uključujući i električne.
Za europske i američke proizvođače, Indija predstavlja golemo tržište s oko četiri milijuna prodanih vozila godišnje. Ujedno je riječ o jednom od najzaštićenijih tržišta automobila na svijetu, gdje visoke carine štite domaće proizvođače.
Analitičari predviđaju da će obje strane pokazati veću fleksibilnost zbog globalnih gospodarskih izazova. Trumpove carine prijete da izazovu novi trgovinski rat i gurnu globalno gospodarstvo prema recesijiRecesija (engl. recession) predstavlja povremena usporavanja....
Indija i EU su se u veljači dogovorile da će sporazum pokušati zaključiti do kraja ove godine. Time žele ublažiti učinke američke politike visokih carina i osigurati povoljniji pristup tržištima.
Kako prenose Financije, sporazum bi mogao označiti povijesni zaokret u trgovinskim odnosima Indije i Europe. Uklanjanjem carinskih prepreka otvorila bi se vrata većem protoku robe, kapitala i tehnologije.
Uspješan završetak pregovora bio bi značajan iskorak za sve uključene strane. No, ostaje vidjeti hoće li politička volja nadvladati otpor domaćih industrija.