Ruska središnja banka priprema se za značajno povećanje kamataKamata je cijena uporabe tuđih novčanih sredstava. Kamate ... usred rastuće inflacije u ratom pogođenom gospodarstvu.
InflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... u Rusiji ne jenjava, unatoč opetovanim potezima središnje banke za kontrolu rasta cijena. Indeks potrošačkih cijena u studenom je dosegnuo 8,9%, što je porast u odnosu na 8,5% iz listopada. Glavni razlog tog trenda je poskupljenje hrane.
Osim toga, slabljenje rublje dodatno je pogoršalo inflaciju. Novi val američkih sankcija u studenom povećao je troškove uvoza, što je dodatno pogodilo gospodarstvo. Rusija se i dalje bori s posljedicama invazije na Ukrajinu 2022. godine.
Analitičari sada predviđaju da će ruska središnja banka (CBR) povećati ključnu kamatnu stopu za 200 baznih bodova. Očekuje se da će na sastanku 20. prosinca stopa dosegnuti 23%.
Liam Peach, ekonomist u Capital Economicsu, istaknuo je kako ubrzanje inflacije naglašava potrebu za snažnim mjerama. “Inflacija će do kraja 2025. vjerojatno premašiti 9,0% na godišnjoj razini”, rekao je Peach.
On smatra da su cjenovna očekivanja kompanija dosegnula rekordne razine, što otežava kontrolu inflacije. “Središnja banka riskira gubitak kontrole i mogla bi podići stope još više od očekivanih 200 baznih bodova.”
Inflacijska očekivanja nastavljaju rasti
Na prošlom sastanku u listopadu, CBR je već povećao stope za 200 baznih bodova. Tada su naglasili kako je inflacija “znatno iznad” ljetnih prognoza. Također su upozorili da inflacijska očekivanja među potrošačima i tvrtkama nastavljaju rasti, piše Seebiz.
U priopćenju, središnja banka naglašava kako potražnja nadmašuje sposobnost gospodarstva za povećanje ponude dobara i usluga. To stvara dodatni pritisak na cijene.
Ruski potrošači posebno osjećaju teret poskupljenja, osobito kod osnovnih prehrambenih proizvoda. Maslac, jaja, ulje i povrće zabilježili su dvoznamenkasta poskupljenja zbog nesrazmjera ponude i potražnje.
Nedostatak radne snage i problema u lancima opskrbe također je pogoršan ratom u Ukrajini. Ovi čimbenici povećali su plaće i troškove proizvodnje, što se na kraju odražava na konačne cijene za potrošače.
Ruska vlada krivnju za inflaciju prebacuje na zapadne sankcije, koje su, prema njima, nametnule “neprijateljske zemlje.” Predsjednik Vladimir Putin negira tvrdnje o zamjeni “maslaca za oružje.”
Međunarodni monetarni fond (MMF) predviđa gospodarski rast od 3,6% za Rusiju u 2024. godini. Međutim, rast će značajno usporiti već sljedeće godine, dosegnuvši samo 1,3%.
MMF ističe da će privatna potrošnja i investicije oslabjeti zbog smanjenja potražnje na tržištu rada i sporijeg rasta plaća. Očekuje se “oštro usporavanje” ruskog gospodarstva u bliskoj budućnosti.