Srijeda, 19 veljače, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Intel bi mogao prodati proizvodnju čipova TSMC-u

Kako pišu mediji, Intel razmatra radikalno restrukturiranje. Ono bi moglo rezultirati prodajom ili limitiranim preuzimanjem proizvodnih pogona tajvanskom divu TSMC-u, trenutno vodećem svjetskom proizvođaču naprednih čipova po narudžbi.

Intel želi zadržati intelektualno vlasništvo i razvoj novih čipova

Intelov privremeni izvršni predsjednik Frank Yeary već mjesecima vodi intenzivne pregovore s čelništvom TSMC-a i dužnosnicima Trumpove administracije. Na stolu je plan koji predviđa odvajanje Intelove proizvodnje od odjela za dizajn i razvoj procesora. TSMC bi, zajedno s konzorcijem investitora koji uključuje privatne fondove i druge tehnološke kompanije, preuzeo kontrolu nad proizvodnim kapacitetima, dok bi Intel zadržao svoje intelektualno vlasništvo i razvoj novih čipova.

Državne subvencije nisu pomogle kako bi zadržali konkurentnost

Ovakav potez, koliko god radikalan, ima svoju poslovnu logiku. Unatoč tome što je Intel jedini američki proizvođač naprednih logičkih čipova i ključni dio američke strategije za jačanje domaće proizvodnje poluvodiča, tvrtka već godinama ne uspijeva održati korak s TSMC-ovim tehnološkim napretkom. Čak ni izdašne državne subvencije kroz Bidenov CHIPS Act, vrijedne milijarde dolara, ne pomažu Intelu da premosti tehnološki jaz koji se konstantno povećava.

Pregovori su ušli u intenzivniju fazu početkom godine. C.C. Wei, glavni izvršni direktor TSMC-a, održao je odvojene sastanke s Howardom Lutnickom, kojeg je Trump nominirao za ministra trgovine, i Frankom Yearyjem. Razgovori pokrivaju različite scenarije – od limitiranog preuzimanja američkih pogona u Oregonu, Arizoni i New Mexicu, do sveobuhvatnog aranžmana koji bi uključio i Intelova postrojenja u Irskoj i Izraelu.

Timing ovih pregovora nije slučajan i odražava promjenu političke klime u Washingtonu. Dok je Bidenova administracija snažno gurala revitalizaciju domaće proizvodnje čipova kroz direktne subvencije, Trump zagovara drugačiji pristup. Njegov tim smatra da bi uvođenje carina na uvozne čipove bilo efikasnije rješenje za poticanje domaće proizvodnje od direktnih državnih potpora.

Proizvodnji naprednih čipova kao “silicijski štit”

Industrija poluvodiča doživjela je tektonske promjene u zadnjih nekoliko godina. Nvidia je preuzela vodstvo u segmentu AI čipova, dok je TSMC učvrstio poziciju nezaobilaznog partnera za najnaprednije proizvodne procese. Intel se našao u nezavidnoj poziciji. Kompanija, nekad perjanica Silicijske doline, koja je nekad dominirala industrijom poluvodiča, sad se muči uhvatiti korak s brzim tehnološkim promjenama. U tom kontekstu, strateško partnerstvo s TSMC-om moglo bi biti ključno za očuvanje konkurentnosti.

Potencijalni dogovor između Intela i TSMC-a ima dalekosežne implikacije koje nadilaze poslovnu sferu. Tajvanska dominacija u proizvodnji naprednih čipova često se opisuje kao “silicijski štit”. Faktor koji istovremeno odvraća Kinu od potencijalnog vojnog djelovanja i osigurava snažnu američku podršku Tajvanu. Svaka značajnija promjena u ovoj dinamici mogla bi imati ozbiljne geopolitičke posljedice.

Cijela industrija čipova nalazi se na prekretnici

Globalna potražnja za naprednim čipovima kontinuirano raste, potaknuta razvojem umjetne inteligencije, 5G mreža i drugih emergentnih tehnologija. U takvom okruženju, strateške odluke koje donose ključni igrači poput Intela i TSMC-a, kao i politike koje kreira Washington, imat će dugoročan utjecaj na budućnost cijelog sektora.

Neizvjesnost oko ishoda pregovora stvara dodatnu napetost u industriji. Ako Intel uspije pronaći model suradnje s TSMC-em koji će mu omogućiti pristup naprednim proizvodnim procesima uz zadržavanje kontrole nad razvojem proizvoda, to bi mogao biti početak nove ere u industriji čipova. S druge strane, potpuno prepuštanje proizvodnje vanjskom partneru predstavljalo bi kraj jedne epohe. Američka bi kompanija samostalno kontrolirala cijeli proces od dizajna do proizvodnje čipova.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno