Subota, 19 travnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Japanski izvoz raste, ali američke carine izazivaju zabrinutost

U ožujku je japanski izvoz rastao šesti mjesec zaredom, prema službenim podacima objavljenima u četvrtak. Tvrtke iz Japana ubrzale su isporuke kako bi preduhitrile najavljene američke carine. Iako se bilježi rast, stručnjaci su zabrinuti zbog ovisnosti japanskog gospodarstva o izvozu.

Američke carine prijete japanskom izvozu

Američki predsjednik Donald Trump 2. travnja uveo je carinu od 25 posto na uvoz automobila i kamiona. Uz to, zaprijetio je dodatnom carinom od 24 posto na sve japanske proizvode. Kasnije je ta tarifa privremeno smanjena na 10 posto na razdoblje od 90 dana, navodi Reuters.

Japansko ministarstvo financija objavilo je kako je ukupni izvoz u ožujku porastao za 3,9 posto u usporedbi s prošlom godinom. To je ispod tržišnih očekivanja, jer su analitičari predviđali rast od 4,5 posto. U veljači je zabilježen znatno veći porast izvoza od 11,4 posto.

Izvoz u Sjedinjene Američke Države, najvećeg partnera Japana, povećan je za 3,1 posto. Elektroničke komponente su skočile za 35,8 posto, dok su farmaceutski proizvodi rasli za 29,7 posto. Izvoz automobila porastao je za umjerenih 4,1 posto. Nasuprot tome, izvoz u Kinu smanjen je za 4,8 posto.

Guverner Banke Japana upozorava na rizike od američkih carina

Guverner Banke Japana, Kazuo Ueda, upozorio je na neizvjesnost vezanu uz američke carine. Izrazio je bojazan da bi te mjere mogle negativno utjecati na gospodarstvo kroz poremećaje u trgovinskim tokovima. Također je upozorio na moguću volatilnost na financijskim tržištima. Naglasio je da će središnja banka pažljivo pratiti situaciju bez donošenja brzopletih zaključaka.

Američke carine uzrokuju poremećaje u japanskim industrijskim opskrbnim lancima, osobito u automobilskoj industriji. Taj sektor čini glavninu japanskog izvoza. Japan godišnje proizvede oko devet milijuna automobila, a 1,5 milijuna izvozi izravno u SAD. Uz to, još 1,4 milijuna vozila stiže u SAD iz japanskih tvornica u Meksiku i Kanadi.

Uvoz u Japan također je porastao u ožujku, i to za 2 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Ipak, taj rezultat je ispod tržišnih očekivanja, koja su iznosila 3,1 posto. Zemlja je istog mjeseca zabilježila trgovinski suficit od 544,1 milijardu jena, što je više od očekivanih 485,3 milijarde.

Prema pisanju Biznisa, ovi podaci otkrivaju nestabilnu ravnotežu japanskog izvoza i uvoza u kontekstu globalnih trgovinskih napetosti. Dugoročni učinci američkih carina mogli bi znatno izmijeniti gospodarsku dinamiku Japana.

Japanska vlada i poslovni sektor budno prate globalne promjene, svjesni važnosti stabilne trgovinske politike.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno