Vladi Federacije BiH dostavljen je prijedlog Zakona o plinovodu “Južna plinska interkonekcija Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske”. Predviđeno je osnivanje nove istoimene kompanije sa sjedištem u Mostaru. Ona bi gradila novi plinovod i upravljala njime.
Cilj je osigurati diverzifikaciju, odnosno spriječiti potpunu ovisnost kojom je BiH desetljećima povezana s ruskim plinom, piše Večernji list. Ovaj zakon izradili su hrvatski dužnosnici. Upućen je kroz redovne kanale kako bi se nastavilo s realizacijom projekta koji je godinama zapinjao.
Kako izgleda Južna plinka interkonekcija
List je u posjedu zakonskog rješenja koje uređuje pitanja od značaja za realiziranje projekta izgradnje plinovoda “Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska” . Isti bi se kretao na pravcu Zagvozd (Republika Hrvatska) – Granica Republika Hrvatska/BiH – Posušje (Bosna i Hercegovina) – Tomislavgrad – Šuica – Kupres – Bugojno – Novi Travnik/Travnik i pravcu Posušje – Grude – Široki Brijeg – Mostar s odvojcima prema Livnu, Gornjem Vakufu – Uskoplju i Jajcu na teritoriju Federacije Bosne i Hercegovine. Uključujući infrastrukturu projekta, točku interkonekcije, investitora.
Tim se zakonom uređuju i način finansiranja, javni interes i provedbu izvlaštenja nekretnina, korištenje zemljišta, upravni postupci izdavanja dozvola i uključenost vlada županija, nadležnih ministarstava i drugih tijela uprave, institucija i gospodarskih društava te druga pitanja od značaja za realiziranje projekta.
Ranijim Zakonom o Južnoj plinskoj interkonekciji FBiH bilo je predviđeno da ovim projektom upravlja BH-GAS. Na ovome je inzistirala i američka administracija, no hrvatska strana u BiH sada traži, s obzirom na to da se najznačajniji dio projekta odnosi na južni i središnji dio zemlje, da ga izgradi i njime upravlja posebna kompanija u vlasništvu Federacije BiH i sa sjedištem u Mostaru. Zvala bi se Gospodarsko društvo za proizvodnju i transport plina “Južna plinska interkonekcija” d. o. o. Mostar iz Bosne i Hercegovine. Funkcioniralo bi kao javno poduzeće čiji je osnivač Federacija Bosne i Hercegovine. Ovaj projekt bi se realiziralo s kompanijom Plinacro d. o. o. iz Republike Hrvatske.
Kako bi se financirao ovaj projekt
Zakonom se traži da se projekt izgradnje plinovoda “Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska” realizira u dva pravca. Izgradnja bi trebala početi istovremenno, i to na pravcu za izgradnju interkonekcijskog transportnog plinovoda u Bosni i Hercegovini od granice RH i BiH preko Posušja – Tomislavgrada, navodi EnrgyPress. Odvojci bi bili prema Livnu, Gornjem Vakufu – Uskoplju i Jajcu, te drugoga dijela na pravcu Posušje – Grude – Široki Brijeg – Mostar.
Projekt plinovoda “Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska” će u potpunosti realizirati investitor. Postoji opcija suradnje s operatorima distribucijskog sistemaa te u skladu sa zakonskim propisima o javno-privatnom partnerstvu i drugim važećim zakonskim propisima. Ovaj bi se projekt financirao zaduživanjem, grantovima, proračunskim i vlastitim sredstvima investitora. Postoji opcoija modela javno-privatnog partnerstva (JPP) te drugim izvorima financiranja.