Od malih nogu naučiti dijete da mudro upravlja novcem je jako zahtjevno. Vjerojatno je tajna uspjeha prilagoditi se njihovom svatanju potrebe za novcem. U tom trenutku stvari postaju dosta jednostavnije. Tajna uspjeha je detaljno analizirati na što točno troše novac.
Kada prikupite ove vrijedne informacije, lakše ćete krenuti u razgovor koji će ih motivirati. A nakon što ste pridobili pažnju, pozorno će Vas slušati. Ukoliko ne znate kada je vrijeme, pročitajte na Financa.ba, savjet kada s djecom krenuti razgovarati o novcu.
Investicije stvaraju nove vrijednosti
Učenje dugotrajne vrijednosti investiranja je lekcija za koju će biti zahvalni onda kada shvate da mjesečna plaća neće stvoriti bogatstvo. Kao roditelj, možete objasniti važnost ulaganja. Potrebno je ukazati na to kako uživaju u svakodnevnim potrebama.
Dobar primjer je sticanje nekretnine. Objasnite način otplate hipotekarnog kredita i sticanje vlatite nekretnine koju će vjerojatno naslijediti. Neka shvate koliko je odricanja potrebno da bi se stekla određena vrijednost.
Dobro je naučiti djecu da štede
Djecu je bitno naučiti da štede novac koji su stekli. Naprimjer, ukoliko su dobili određeni novac kao poklon ili su radili neki tinejdžerski posao, naučite ih da uštede 40 posto od stečene sume. Ostatak mogu i potrošiti. Način podjele “uštedi-potroši” stvara dobru naviku koju vaši tinejdžeri mogu usvojiti.
Dobro je naučiti djecu financijske rutine
Možda zvuči preoptimistično, ali djecu treba upoznati s financijskim alatima. Treba im pokazati kako se diže novac s računa. Razliku između deviznog i tekućeg računa. Svakako treba objasniti da danas osobnim financijama možemo upravljati i preko mobilnog telefona. Pokažite kako se plaćaju mjesečni računi. Osim toga, treba pojasniti i kada se novci potroše na kreditnoj kartici da novac dođe na naplatu. Ove financijske rutine i znanja se nažalost nigdje ne stjeću, te djeca sama stvaraju percepciju o ovim stvarima. Bolje je kada im netko iskusan ponudi objašnjenja.
Naučite ih planirati troškove
Dobro rukovođenje novcem počinje budžetom. Da bi vaša djeca krenula pravim putem, naučite ih da naprave mjesečni plan. Paniranje priljeva i odljeva pomoći će djeci da steknu osjećaj za budžetiranje, te da što više troše manje imaju i obrnuto. Bitno je omogućiti ima da steknu osjećaj procijene novca koji posjeduju, te obveza koje imaju tijekom vremenskog perioda do sljedećeg priljeva.
Financa.ba je pisala o pet stvari koje mora znati svaki tinejdžer, svakako ih pročitajte.
Neka se upoznaju s kreditom
Danas je gotovo nemoguće koncipirati život bez kredita. Nažalost okruženje nas uči da je jako puno ljudi zapalo u životne probleme upravo zbog lošeg upravljanja s novcem i zaduženjima. Shodno tome, možda je dobro djeci pokazati šta je obveza po kreditu. Stručnjaci predlažu da se krene s kreditnim karticama i mjesečnim obvezama. Na ovaj način će imati obvezu otplate, nešto manjeg iznosa, a stvorit će naviku i shvatit će da se od obveze ne može poobjeći. Kada se odluče za samostalna zaduživanja, ako ništa imat će “gorak okus” otplate prethodnih obveza.
Što više djeca razumiju što je novac, bit će spremniji za stvarni svijet. Ne treba razgovarati o novcu samo kada je isti problem. Dobro je razgovarati i podupirati dodatna stvaranja i odgojiti buduće poduzetnike. Ono što od vas nauče može biti značajnije od onoga što nauče u školi i formalnoj edukaciji.
Izvor: Kamatica