Nedjelja, 25 svibnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kako su američki rukovoditelji postali milijarderi radeći za druge

U poslovnom svijetu bogatstvo se najčešće stječe kroz pokretanje vlastitih tvrtki ili nasljeđivanjem obiteljskog kapitala. Međutim, u Sjedinjenim Američkim Državama raste broj rukovoditelja koji su stekli milijarde radeći za druge. Iako je riječ o maloj skupini, njihova imovina i dalje ubrzano raste.

Eksplozivan rast plaća i bogatstva vrhunskih američkih direktora

Prema podacima Equilara, prosječna godišnja zarada deset najplaćenijih direktora u SAD-u značajno se povećala. Godine 2010. iznosila je 46 milijuna dolara, dok je 2021. dosegnula vrhunac od 330 milijuna dolara. Ovi iznosi daleko nadilaze prihode prosječnog zaposlenika, čije se bogatstvo temelji uglavnom na mjesečnoj plaći.

Visoko pozicionirani rukovoditelji najveći dio zarade ostvaruju kroz dioničke bonuse, koji se isplaćuju tijekom više godina. Uvjet za isplatu često je povezan s učinkom kompanije, čime se njihovo bogatstvo dodatno potiče rastom tržišta.

Unatoč blagom padu plaća nakon pandemije, prosječna godišnja zarada deset vodećih direktora 2023. i dalje je bila impresivnih 125 milijuna dolara. Uz snažan rast burze, uključujući porast indeksa S&P 500 za gotovo 370% od 2010., vrijednost njihovih dionica značajno je porasla. Taj trend dodatno je pogurao osobno bogatstvo mnogih direktora.

Prema analizi Forbesa iz 2025. godine, broj milijardera koji su stekli bogatstvo putem menadžerskih pozicija popeo se na rekordnih 48, u odnosu na 29 prethodne godine. Očekuje se da će taj broj i dalje rasti s obzirom na visoke plaće i snažan rast tržišta kapitala.

U nastavku su navedeni najbogatiji američki rukovoditelji, čije su karijere primjer iznimnog financijskog uspjeha u tuđim tvrtkama:

Steve Ballmer – Neto vrijednost: 130 milijardi dolara
Steve Ballmer

Ballmer je karijeru započeo u Microsoftu 1980., nakon što je napustio MBA program na Stanfordu. Od 2000. do 2014. bio je glavni izvršni direktor Microsofta, a iste godine kad se povukao iz tvrtke, kupio je NBA tim Los Angeles Clippers. Vrijednost tima danas iznosi 4,65 milijardi dolara. Ballmer je poznat i po filantropiji, donirajući više od četiri milijarde dolara. Godine 2022. donirao je 425 milijuna dolara Sveučilištu Oregon za pomoć djeci s teškoćama u razvoju.

Eric Schmidt – Neto vrijednost: 23,3 milijarde dolara
Eric Schmidt

Schmidt je vodio Google kao izvršni direktor od 2001. do 2011., a kasnije bio i predsjednik upravnog odbora Alphabeta. Prije Googlea, bio je direktor Novella i CTO u Sun Microsystemsu. Kasnije je postao suosnivač tvrtke Innovation Endeavors, koja je investirala u kompanije poput Ubera i SoFija. Njegova je obitelj putem fonda 2015. kupila 20% udjela u hedge fondu DE Shaw & Co.

Ramzi Musallam – Neto vrijednost: 9,2 milijarde dolara
Ramzi Musallam

Musallam se pridružio tvrtki Veritas Capital 1997. godine, gdje je kasnije postao izvršni direktor. Pod njegovim vodstvom, imovina tvrtke narasla je s dvije na više od 50 milijardi dolara. Veritas se fokusira na tehnološke tvrtke u visoko reguliranim sektorima, poput obrane, zdravstva i obrazovanja. Musallam je imigrant iz Jordana, a MBA diplomu stekao je radeći za obitelj Jaya Pritzkera.

Jonathan Gray – Neto vrijednost: 8,9 milijardi dolara
Jonathan Gray

Gray je karijeru započeo u Blackstone Groupu, gdje je usponom došao do pozicije operativnog direktora i predsjednika. Vodio je akviziciju Hilton hotela za 26 milijardi dolara, te njihov izlazak na burzu 2013. godine. Taj IPO bio je najveći u povijesti hotelske industrije. Danas upravlja imovinom od 336 milijardi dolara i često se spominje kao mogući nasljednik izvršnog direktora Blackstonea.

John Brown – Neto vrijednost: 8,5 milijardi dolara
John Brown

Brown je više od tri desetljeća vodio tvrtku Stryker Corp, proizvođača medicinskih uređaja. Kada je došao na čelo, prihod je iznosio 17 milijuna dolara, a kad se povukao, narastao je na 6,7 milijardi dolara. Predvodio je i izlazak tvrtke na burzu 1979. godine. Danas je počasni predsjednik upravnog odbora i posjeduje više od pet posto vlasničkog udjela u tvrtki.

Kako prenosi Forbes BiH, sve veći broj rukovoditelja nastavlja koristiti burzovne bonuse, opcije i vlasničke udjele kako bi osigurali enormna osobna bogatstva. Ova pojava ističe sve veću povezanost tržišta kapitala i individualnog bogaćenja unutar menadžerskih struktura.

Iako ne vode vlastite kompanije, njihovo financijsko umijeće i strateško upravljanje tvrtkama koje predstavljaju, učinili su ih jednima od najbogatijih ljudi današnjice.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno