Traženje prvog posla može biti izazovan zadatak, ali uz pravi pristup može biti zanimljivo putovanje. Nažalost, mnogi od nas često padaju u zamku uobičajenih pogrešaka dok traže posao.
Evo pet najčešćih grešaka i korisnih savjeta kako ih izbjeći:
1. Prijavljujete se na svaki natječaj
Umjesto da se oslanjamo na masovno slanje istog životopisa i motivacijskog pisma u nadi da ćemo nešto “uloviti”, važno je fokusirati se na kvalitetu. Prilagodi svoj životopis i motivacijsko pismo za svako radno mjesto kako bi istaknuo/la svoje vještine, iskustvo i pokazao/la poslodavcu zašto si pravi izbor za njihov tim.
2. Ne širite svoje poslovne kontakte
Umrežavanje ili networking nije aktivnost rezervirana samo za ekstrovertirane osobe koje aktivno traže nove poslovne kontakte. Ova praksa omogućava dijeljenje informacija, znanja i iskustava te pruža pristup korisnim savjetima i informacijama. Također, omogućuje pristup poslovnim prilikama, partnerstvima i potencijalnim klijentima.
3. Zapostavljate svoj osobni rast
Kada se previše fokusiramo na traženje posla, možemo zanemariti svoj osobni rast. Da bismo izbjegli tu zamku, važno je iskoristiti slobodno vrijeme za učenje novih vještina, pohađanje tečajeva ili sudjelovanje u volonterskim aktivnostima kako bismo nastavili razvijati svoju karijeru.
4. Ne pripremite se za intervju
Prije intervjua, važno je dobro se informirati o poslodavcu i zahtjevima samog posla kako bi se izbjegle uobičajene pogreške poput odabira pogrešnog outfita ili kašnjenja. Odaberi prikladnu i profesionalnu odjeću te razmisli o načinu dolaska na mjesto sastanka kako bi stigao/la desetak minuta ranije. Pripremi odgovore na uobičajena pitanja i istraži relevantna pitanja koja možeš postaviti poslodavcu kako bi pokazao/la svoj interes i entuzijazam za tvrtku ili poziciju.
5. Demotiviraju vas “odbijenice”
Gubitak motivacije nakon nekoliko neuspješnih prijava na poslove može značajno utjecati na našu sposobnost nastavka potrage za zaposlenjem. Kad se suočimo s odbijanjem, može se javiti osjećaj nesigurnosti i nedostatka samopouzdanja. No umjesto da dopustimo da nas to demotivira, važno je promatrati odbijanje kao priliku za učenje i osobni rast.
Ključno je tražiti povratnu informaciju od poslodavaca kako bismo bolje razumjeli razloge odbijanja i identificirali područja na kojima možemo napredovati. Također je važno podsjetiti se da odbijanje od strane poslodavca ne odražava nužno našu vrijednost ili sposobnosti te zadržati pozitivan stav u potrazi za poslom, jer svaka nova prilika može biti korak bliže ostvarenju našeg cilja.
Izvor: moj-posao.net