Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kako vam pravilo 85% može pomoći da uspijete na poslu

Carl Lewis, trkačka legenda i deveterostruki osvajač zlatne olimpijske medalje bio je poznat kao spor starter. Počinjao bi svoje trčanje na začelju, no često bi završavao prvi. Iako zvuči kontraintuitivno, Lewisova je metoda bila jednostavna i zdrava, kaže Suneel Gupta, autor knjige Everyday Dharma: 8 Essential Practices for Finding Success and Joy in Everything You Do.

Svaki sprint započinje s opuštenim položajem i taj stav zadržava cijelo vrijeme. Dok bi drugi trkači često napeli lica, stisnuli čeljusti i stisnuli šake, crpeći im energiju, Lewis je ostao smiren i bilo mu je ugodno. Kasnije bi ih prešišao, jednog po jednog.

U svijetu sprinta Lewisov stil postao je poznat kao pravilo 85%. Ideja je da umjesto maksimalnog napora dopustite sebi da ostanete opušteni. Ovaj pristup oslobađa svijest, oslobađa prisutnost i oslobađa snagu – sve kvalitete koje često povezujemo s uspjehom. A pravilo 85% može pomoći iu životu.

Mnogi od nas bili su uvjetovani vjerovati da ništa dobro ne dolazi bez maksimalnog pritiska. Da biste postigli sjajne rezultate, morate staviti najveći mogući pritisak na situaciju. Ali taj način razmišljanja je razotkriven i to ne samo u sportu.

Studija sa Sveučilišta City u Londonu promatrala je karijere više od 50.000 zaposlenika u različitim industrijama. Otkrila je da dodatni napor mjeren satima i intenzitetom nije koristio karijeri ili prihodima zaposlenika i vođa. Zapravo, bilo je trenutaka u kojima su prekovremeni rad i dodatni intenzitet smanjivali kvalitetu rezultata. Jer su više dovodili do burnouta nego do uspjeha, kaže Gupta. Umjesto toga, ograničavanje trajanja i intenziteta rada poboljšalo je izlazne rezultate.

Primjena pravila 85%.

Raditi pametnije umjesto napornije ima smisla, ali kako to napraviti? Prvi korak je ono što Gupta naziva “kalibracijom napora”. Kada se nađete u bilo kojoj situaciji, kao što je sastanak, prezentacija ili jednostavno obavljanje posla za svojim stolom, zapitajte se koliko je truda i pritiska zapravo potrebno da biste bili učinkoviti.

“Odgovor možda nije maksimalan napor”, kaže on. “Možda ćete otkriti da je puno manje od toga. Zatim ga kalibrirajte. Na primjer, ako ulazite u prezentaciju ili na sastanak sa svojim timom, možete odlučiti biti učinkoviti, 100% nije to što vam treba; treba vam zapravo 70%.”

Izbacite dodatnu energiju.

Drugi korak za primjenu pravila 85% je pronalaženje načina za smanjenje pritiska. Gupta kaže da je jedna učinkovita tehnika neki oblik kretanja ili vježbe prije događaja. “Ma koliko bilo neugodno, ima puno trenutaka kada ćete me vidjeti sa strane prije sastanka kako skačem”, priznaje. “Malo smanjuje intenzitet.”

Ako skakanje ne dolaze u obzir, Gupta predlaže da stavite ruku na srce i nekoliko puta duboko udahnete. “To također može biti stvarno učinkovit način da se malo smanji pritisak”, kaže on.

Ulazak u trenutak s pravom kalibracijom intenziteta ne koristi samo vama; pomaže vašim kolegama. “Koliko je neugodno kada netko uđe u trenutak s dodatnim intenzitetom koji nije potreban u toj situaciji?” pita Gupta. “Ne samo da ta osoba dobije burnout; nego ima učinak burnouta i na ljude oko njih.”

Napunite svoj spremnik energije

Osim sagorijevanja energije, Gupta predlaže vježbanje ritmičke obnove.

Umjesto da čekaju godišnji odmor ili duge vikende da dobiju periode odmora, ljudi s visokim učinkom svaki dan uzimaju česte fokusirane pauze. Prosječan djelatnik uzima oko osam pauza svaki dan.

Gupta preporučuje “model 555” – raditi 55 minuta i uzeti 5 minuta odmora. “Pauza može biti bilo što, od ispijanja šalice kave do slušanja glazbe ili meditacije. Bilo što, sve dok je namjerno neproduktivno. Svakih tih pet minuta učinit će ostalih 55 minuta daleko produktivnijim, daleko kreativnijim, daleko više refleksivnim. Imat ćete više energije za sebe i ljude oko sebe.”

Ritmičko obnavljanje ima tendenciju da vas opusti, što također ima prednosti, kaže Gupta. “Često je razlog zašto na kraju dana osjećamo burnout je taj što smo akumulirali sav intenzitet tijekom dana. Ako možemo stvoriti ove male trenutke odmora tijekom dana, počnete se otresati dijela tog dodatnog intenziteta i možete unijeti mnogo smirenije stanje fokusa na svaki trenutak tijekom dana.”

Kalibrirajte i ponovno kalibrirajte

Pravilo od 85% lako je testirati i skalabilno je, kaže Gupta. Nakon prezentacije, sastanka ili radne sesije odvojite 60 sekundi za razmišljanje.

“Zapitajte se koliko sam intenziteta unio u taj trenutak? Je li ta razina intenziteta bila primjerena? Ili želim ponovno kalibrirati za sljedeću sesiju?” pita Gupta. “Ako uzmemo 60 sekundi ili manje razmišljanja nakon ključnih trenutaka, prirodno ćemo se početi ponovno kalibrirati na pravu razinu intenziteta.”

Ljepota je u tome što ovo može biti stalni eksperiment u vašem životu. Svaki dan je prilika da isprobate nešto novo. Kada to učinimo, počinjemo štedjeti energiju.

Izvor: FastCompany; prijevod i prilagodba: Financa.ba

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno