Kina je ponovno odbacila carinsku politiku predsjednika SAD-a Donalda Trumpa podigavši namete na uvoz iz SAD-a na više od 80%.
Carine na američku robu koja ulazi u Kinu s 34% porast će na 84% počevši od 10. travnja, prenosi CNBC. Povećanje dolazi kao odgovor na najnovije američko povećanje carina na kinesku robu na više od 100% koje je počelo u ponoć.
Eskalacija carina za drago prijeti slomiti trgovinu između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava. Prema Uredu američkog trgovinskog predstavnika, SAD su 2024. u Kinu izvezle robe u vrijednosti od 143,5 milijardi dolara, dok su uvezli proizvode u vrijednosti od 438,9 milijardi dolara.
Trumpova administracija prošlog je tjedna najavila sveobuhvatnu novu tarifnu politiku, upozorivši druge zemlje da ne uzvraćaju. Izgleda da su neke zemlje, uključujući Japan, spremne pregovarati o carinama, ali čini se da Kina zauzima tvrđi stav i brzo je najavila protucarine.
Nakon početnog odgovora Kine na uvođenje carina od 2. travnja, Trump je najavio dodatno povećanje od 50%, postavljajući ukupnu razinu uvoznih poreza na kinesku robu na 104%.
“Žalosno je što Kinezi zapravo ne žele doći i pregovarati, jer su oni najgori prijestupnici u međunarodnom trgovinskom sustavu”, rekao je američki ministar financija Scott Bessent za Fox Business u srijedu nakon najnovije objave Kine. “Oni imaju najneuravnoteženiju ekonomiju u povijesti modernog svijeta i mogu vam reći da je ova eskalacija za njih gubitnička.”
Prethodno uvedene carine
SAD su već uvele nove carine Kini prije nego što su uveli svoju potpunu trgovinsku politiku u travnju. Kina je, zajedno s Kanadom i Meksikom, pogođena novim nametima na početku Trumpova drugog mandata u sklopu, kako je administracija rekla, pokušaja da se spriječi ulazak fentanila u SAD.
Trgovinski rat prestrašio je ulagače diljem svijeta povećavajući izglede za sporiji gospodarski rast, veću inflacijuInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... i niže korporativne dobiti, što je izazvalo oštru rasprodaju u travnju. Indeks S&P 500 završio je utorak u padu od gotovo 20% u odnosu na svoj vrhunac, stavljajući američki indeks dionica velike kapitalizacije na medvjeđe tržište. Južnokorejski Kospi indeks pao je u srijedu na vlastito tržište medvjeda. Dionice u Šangaju i Hong Kongu također su oštro pale od objave carina u SAD-u 2. travnja.