Problemi uvoznika u Kini već počeli, a može ih još više dokrajčiti proširenje programa potrošačkih subvencija koju su jučer objavili dužnosnici kineske najviše agencije za ekonomsko planiranje, kako bi poticali domaću potrošnju i ublažili moguće vanjske ekonomske pritiske.
Efekti ranijih subvencija
Nacionalni program zamjene, koji je prije obuhvaćao samo kućanske aparate i automobile, sada će uključivati i osobne uređaje poput mobitela, tableta i pametnih satova. Kineski su čelnici postavili poticanje potrošnje i domaće potražnje kao glavni prioritet za 2025. godinu. Što je tek drugi put u desetljeću da je to postalo vrhunski prioritet. Efekti koji su postignuti ranijim subvencijama doveli su do povećane prodaje automobila i kućanskih aparata od rujna 2024. godine. Ovog puta Vlada planira pojednostaviti postupak subvencioniranja, ali pojačati nadzor nad korištenjem sredstava, prenosi Bug.
Uvoznici gube tržišni udio
Kad se ne bi radilo o većim implikacijama na globalnu ekonomiju, ova vijest ne bi bila toliko zanimljiva jer se radi o unutarnjoj kineskoj ekonomskoj politici. Međutim, kako je program namijenjen domaćim brendovima i platformama, sigurno će još više naštetiti Appleu i drugim uvoznim brendovima na kineskom tržištu.
Apple već bilježi pad u isporukama pametnih telefona tijekom četiri uzastopna mjeseca. To bi se moglo dodatno pogoršati ako kineski potrošači počnu prelaziti na subvencionirane domaće brendove. Ova situacija stvara pritisak na Apple da snizi cijene ili ponudi dodatne popuste kako bi zadržao svoj tržišni udio. Što bi moglo utjecati na ukupni prodajni volumen i prihode tvrtke u Kini. Apple nije jedini – Samsung, Sony, LG i Google i drugi uvoznici izgubit će dio kineskog tržišta.
Domaći brendovi će profitirati
Unutarnji ekonomski razlozi su da kineski potrošači sve dulje zadržavaju svoje pametne telefone, navodeći kao razloge nedostatak bitno novih značajki, ali i štednju. Vlada očekuje da će novi poticaji potaknuti prodaju domaćih brendova. Najviše bi mogli profitirati oni najveći: Huawei, Xiaomi i Oppo. Alibaba i JD.com također očekuju porast poslovanja e-commerce platforme zbog povećane prodaje pametnih telefona i drugih uređaja.
Za financiranje ovog proširenog programa kineska vlada planira povećati izdavanje posebnih državnih obveznica. U srpnju je središnja vlada izdvojila 300 milijardi juana (približno 40 milijardi eura) iz posebnih državnih obveznica za potporu ovim subvencijama. Yuan Da, zamjenik glavnog tajnika Nacionalnog povjerenstva za razvoj i reforme (NDRC), izjavio je da će vlada proširiti popis područja za financijsku potporu, uključujući elektroničke informacije, sigurnost proizvodnje i poljoprivredne objekte.
Sve za rast BDP-a
Kina je i prije provodila slične programe subvencija. Od kraja 2007. do 2013. godine subvencionirala je kupnju mobilnih telefona kao dio šireg plana poticanja potrošnje za suzbijanje učinaka globalne financijske krize. Taj je program bio usmjeren na ruralno stanovništvo te je također obuhvaćao kućanske aparate, računala i automobile.
Krajem 2024. godine nekoliko je pokrajina pokrenulo vlastite programe zamjene osobnih uređaja i telefona. Međutim, očekuje se da će nacionalna inicijativa biti učinkovitija. Odluka o najnovijim poticajima dolazi u trenutku kada kineski kreatori politike nastoje ostvariti zadani rast BDP-a od 5%, oslanjajući se uvelike na proizvodni sektor za održavanje gospodarskog zamaha.