Srijeda, 23 travnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kina uvodi strože kontrole izvoza ključnih minerala

U kolovozu 2023. Kina je uvela stroge kontrole izvoza proizvoda od antimona, germanija i galija. Ova mjera bila je odgovor na američke zabrane izvoza naprednih čipova u Kinu. Peking je ograničio pristup ključnim sirovinama, nužnim za industrije poput poluvodiča, čiste energije i vojne opreme.

Pad izvoza ključnih minerala iz Kine i njegov utjecaj na globalnu opskrbu

Ove tri sirovine imaju ključnu ulogu u globalnoj tehnološkoj proizvodnji. Kina je vodeći svjetski proizvođač antimona, germanija i galija. Nakon uvedenih ograničenja, mnoge zemlje, osobito u Europi, ostale su bez pristupa tim resursima.

Prema podacima kineske carine, izvoz germanija i antimona pao je za više od 50% u prvom tromjesečju 2025. godine. Galij je dosegnuo najnižu razinu izvoza od listopada 2023., unatoč blagom porastu isporuka na početku godine.

Antimon se izvozi u ograničene količine i u manji broj država. U ožujku su Belgija i Njemačka primile minimalne isporuke, dok su Nizozemska i SAD u potpunosti isključene iz lanca opskrbe. Izvoz antimona u SAD obustavljen je još u rujnu 2023., dok germanij i galij nisu isporučeni u SAD cijele prethodne godine.

Kineske mjere odgovora na američke sankcije

Američke mjere kontrole izvoza dodatno su pooštrene krajem 2024. i uključuju ograničenja za izvoz najmodernijih strojeva za proizvodnju čipova. Pod američkim pritiskom, i Japan i Nizozemska su zabranili izvoz tehnologije, posebno prema Kini. Najveći udarac zadobila je tvrtka ASML, vodeći europski proizvođač litografske opreme.

Kineski odgovor uslijedio je brzo i odlučno. Peking je u prosincu 2024. potpuno zabranio izvoz antimona, galija i germanija u SAD. Time je dodatno narušen globalni lanac opskrbe i uzrokovan je rast cijena sirovina na svjetskom i kineskom tržištu.

Cijena antimona u Kini porasla je za 66% od početka godine, dosegnuvši rekordnu razinu od 230 tisuća juana po toni. Mehanizam kontrole izvoza omogućuje Pekingu da odlučuje tko i kada može dobiti dozvole za izvoz. Postupak je spor i netransparentan, što dodatno otežava opskrbu.

Proširenje kineskih kontrola i pritisak na trgovinske partnere

Kina je početkom travnja 2025. proširila listu kontroliranih sirovina, dodavši još sedam tehnoloških metala. Zabrinutost raste jer izvoznici očekuju višemjesečne odgode u dobivanju dozvola. Tvrtke koje prodaju američkim kupcima mogu čekati i dulje.

Okidač za nove kineske mjere bile su recipročne carine koje je uveo američki predsjednički kabinet. Peking je reagirao uvođenjem zabrane izvoza cijele skupine tehnoloških sirovina. Uz to, Kina je počela vršiti pritisak i na druge trgovinske partnere.

Prema pisanju Korea Economic Daily, kinesko Ministarstvo trgovine uputilo je zahtjev južnokorejskim tvrtkama da ne izvoze proizvode koji sadrže kineske minerale američkim proizvođačima oružja. Radi se o sektorima poput baterija, električnih vozila, medicinske i zrakoplovne opreme.

Ako se te tvrtke ogluše o zahtjeve Pekinga, mogle bi se suočiti sa sankcijama, tvrde izvori Korea Economic Dailyja. Ovo je prvi slučaj u kojem je Kina službeno proširila izvozne restrikcije na tvrtke izvan SAD-a koje surađuju s američkim gospodarstvom.

Ako se ovakav trend nastavi, mogući su ozbiljni poremećaji u gospodarskom rastu Južne Koreje, koja se uvelike oslanja na izvoz tehnologije. Poluvodiči, baterije i električna vozila ključni su dijelovi njezina izvoznog portfelja.

Kako prenosi Forbes BiH, trgovinski sukobi između Kine i SAD-a mogli bi imati dugoročne posljedice za globalno tržište sirovina i tehnologije. Dok se geopolitičke napetosti povećavaju, stabilnost opskrbnih lanaca postaje sve neizvjesnija.

Južnokorejsko ministarstvo industrije nije komentiralo novonastalu situaciju jer je radno vrijeme završilo, objavio je Reuters.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno