Utorak, 15 travnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kineski Shein ide u IPO na londonskoj burzi i dobio odobrenje britanskih regulatora

Kineski online trgovac odjećom Shein dobio je odobrenje britanskog burzovnog regulatora FCA za svoju planiranu inicijalnu javnu ponudu (IPO) u Londonu, izvijestio je Reuters pozivajući se na izvore bliski kompaniji. Odobrenje FCA je značajan korak naprijed u nastojanjima te kineske tvrtke da ponudi svoje dionice na londonskoj burzi. Podsjećamo, kompanija je u lipnju prošle godine predala molbu tom britanskom regulatornom tijelu.

Ali sada će se morati suočiti i s tržišnim kaosom uzrokovanim carinama američkog predsjednika Donalda Trumpa od 145 posto na uvoz kineske robe. Pored togai strožim pravilima o bescarinskom tretmanu pošiljaka male vrijednosti iz Kine u SAD. Shein prodaje jeftinu odjeću, poput haljina za 10 dolara ili traperica za 12 dolara, u više od 150 zemalja svijeta. Trenutna je vrijednost procijenjena na 66 milijardi dolara u posljednjem krugu prikupljanja investicijskog kapitala 2023. godine. Također će za izlazak na burzu morati osigurati odobrenja kineskih regulatora, posebice kineske burzovne agencije CSRC.

Shein ne posjeduje proizvodne pogone

Shein, čija se odjeća proizvodi u tisućama tvornica uglavnom u Kini, prošle je godine zatražio odobrenje službenog Pekinga za uvrštenje na londonsku burzu. Unatoč tome što je kompanija preselila svoje sjedište iz Nanjinga u Kini u Singapur 2022. godine. Shein ne posjeduje niti upravlja proizvodnim pogonima. Umjesto toga nabavlja svoje proizvode od oko 5.800 proizvođača dobavljača uglavnom u Kini. Shein šalje većinu svojih proizvoda izravno kupcima zračnim putem, u pojedinačno adresiranim paketima.

Ta kompanija, koju je osnovao misteriozni kineski poduzetnik Sky Xu, prvotno je planirala izlazak na burzu u prvoj polovici ove godine. Međutim, šanse da se to dogodi su u posljednjih par mjeseci izgledale slabašno. Nova je američka vlada Donalda Trumpa krenula u ukidanje izuzeća tzv. de minimis odredbe koja omogućava da se u SAD iz inozemstva šalju pošiljke u vrijednosti manjoj od 800 dolara bez carine. Ovo je uvelike pomoglo Sheinu da svoju robu prodaje po tako niskim cijenama.

Trump je prošlog tjedna potpisao dekret kojim se okončava bescarinski režim za male pošiljke iz Kine i Hong Konga. Ovo će stupiti na snagu 2. svibnja. Ukidanje te odredbe moglo bi prisiliti Shein na povećanje cijena u SAD-u, njihovom najvećem tržištu. Iako se takva promjena već očekivala i Shein se već pokušao prilagoditi novim pravilima dodavanjem većeg broja dobavljača iz Brazila i Turske.

Morali smanjiti evaluaciju

Reuters je u veljači izvijestio kako je Shein trebao smanjiti svoju evaluaciju na oko 50 milijardi dolara. Skoro četvrtinu manje od ranije procjene od 66 milijardi dolara iz 2023. godine. Trumpov trgovinski rat s Kinom u širem je smislu potaknuo bojazan od sve veće inflacije i slabije potrošnje potrošača u SAD-u. Ovime su smanjene i prognoze poslovanja kompanija iz sektora maloprodaje, uključujući Shein i također kineski Temu.

Nestabilnost burze prošlog tjedna također je određivanje cijene za IPO ponude učinilo vrlo teškim. Navela je kompanije kao što je švedska fintech kompanija Klarna da stopiraju svoje planove za uvrštavanje na burzu. Shein je prošle godine odlučio ići na londonsku burzu, nakon propalog pokušaja izlaska na američku burzu. Podsjećamo, razlog su prigovori američkih zastupnika zbog navodnih izrabljivanja radnika u Sheinovom lancu opskrbe u Kini. Shein je na to odgovorio priopćenjem da u svojem lancu opskrbe i kod dobavljača ima politiku nulte tolerancije na prisilan rad i na zapošljavanje djece.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno