Nedjelja, 8 rujna, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Kriptovalute i regulativa diljem svijeta

Kriptovalute su se pojavile 2008. godine. Od tada bivaju sve popularnije i postale su važan dio globalnog financijskog sustava.

Kriptovalute mogu značajno promijeniti financijske strukture kakve danas postoje i transformirati sljedeću generaciju novca i plaćanja. Međutim, ove promjene dolaze sa značajnim zabrinutostima oko kriptovaluta zbog njihovih potencijalnih negativnih utjecaja na tržišta, ulagače, korisnike i okoliš. Vlade diljem svijeta nastoje stvoriti propise kako bi spriječile te štete, istovremeno potičući inovativne mogućnosti kriptovaluta.

Europska unija sada provodi Uredbu o tržištima kripto-imovine (MiCA). U SAD-u, predsjednik Federalnih rezervi Jerome Powell prošlog je tjedna istaknuo hitnost dovršetka regulacije stablecoina.

Dok vlade diljem svijeta poduzimaju korake za zaštitu potrošača i poticanje odgovornih inovacija, alat za praćenje Atlantic Councila pruža sveobuhvatan pregled regulatornog krajolika koji se brzo razvija.

Njihov interaktivni alat za praćenje sada analizira 60 gospodarstava. To uključuje države članice G20, značajne zemlje EU i gospodarstva s najvećim stopama prihvaćanja kriptovaluta.

Među 60 zemalja koje su proučavali, kriptovalute su legalne u 33, djelomično zabranjene u 17, a općenito zabranjene u deset. Turska je uvela novi regulatorni okvir, legalizirajući kriptovalute, prenosi Seebiz.

Ovo je kritična godina za regulaciju kripto imovine. Australija, UK, Brazil i Južna Koreja najavile su da će ove godine objaviti nove propise. Od analiziranih zemalja, 70% je u procesu uvođenja značajnih promjena u svoj regulatorni okvir.

Stope usvajanja kriptovaluta slabo su povezane s regulatornom restriktivnošću. Čak i u zemljama s djelomičnim ili općim zabranama, stope usvajanja ostaju visoke. Što sugerira da su zabrane općenito neučinkovite.

Stablecoini su sljedeća granica regulacije kriptovaluta. U SAD-u, UK-u i Tajlandu razmatra se regulacija stablecoina. S provedbom Uredbe o tržištima kripto imovine (MiCA) u EU, polovica zemalja G7 ima propise o stablecoinima.

I konačno, od 60 analiziranih zemalja, više od 90% ima aktivne projekte digitalne valute središnje banke (CBDC) uz propise o kriptovalutama.

Više od 90 posto analiziranih zemalja ima aktivne projekte digitalne valute središnje banke (CBDC), što ukazuje da zemlje prilagođavaju i ažuriraju propise o kriptovalutama istovremeno dok istražuju CBDC.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno