Njemačko gospodarstvo suočava se s ozbiljnim problemima, a politička situacija dodatno pogoršava izazove. “Deutsche Welle” izvještava da je gospodarstvo u padu, a vladajuća koalicija se raspala zbog nesuglasica oko ekonomskih mjera i ulaganja iz proračuna. Supredsjednik Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD), Lars Klingbeil, priznao je da se suočavaju s ozbiljnim problemima. “Nešto se mora poduzeti sada”, izjavio je, govoreći o gospodarskoj krizi.
Politička kriza i raspad vladajuće koalicije
Klingbeil je kritizirao prijedlog bivšeg ministra financija, Christiana Lindnera iz Slobodne demokratske stranke (FDP), koji je smatrao dijelom neoliberalnom ideologijom. Dokument koji je Lindner predstavio smatrao je nedostatkom učinkovitih mjera za oporavak. Raspad vladajuće koalicije dogodio se u srijedu, a kancelar Olaf Scholz tražio je smjenu Lindnera. Ostali ministri iz FDP-a napustili su kabinet zbog neslaganja.
Lindner je predložio regulatorni moratorij, smanjenje poreza i ukidanje doprinosa solidarnosti. Također je želio odgoditi klimatske ciljeve za 2050. godinu. Socijaldemokrati i Zeleni, koji su također u vladi, nisu mogli podržati ove prijedloge. Mnogi njemački gospodarstvenici sada izražavaju zabrinutost zbog političkih događanja. Proizvođač autodijelova “Bosch” već je morao korigirati svoje prognoze za ovu godinu, što uključuje i moguće gašenje radnih mjesta.
U intervjuu za “Tagesspiegel”, izvršni direktor Boscha, Stefan Hartung, pozvao je vladu na brzu reakciju i prekid koalicijskog spora. Zaklada za obiteljska poduzeća kritizirala je vladu, naglašavajući da je najveći rizik nesposobnost vlade da adekvatno reagira na gospodarske izazove. Hitne političke odluke sada su nužne kako bi se stabiliziralo stanje.
Prema Henningu Feppelu, glavnom direktoru Centra za europsku politiku, koalicija nije uspjela strukturno obnoviti gospodarstvo i vratiti ga na pravi put rasta. Globalna politička kriza dodatno pogoršava situaciju. U Sjedinjenim Američkim Državama, Donald Trump osvojio je drugi mandat, što će donijeti nove izazove u sigurnosnoj, trgovinskoj i klimatskoj politici, ali i u podršci Ukrajini, prenosi Svijet.
Strukturne slabosti njemačkog gospodarstva
Njemački ministar gospodarstva, Robert Habeck, upozorio je da je ovo najgore moguće vrijeme za kolaps vlade, jer Njemačka mora pokazati jedinstvo i sposobnost djelovanja u Europi. Karsten Brzeski, glavni ekonomist ING banke, izjavio je da je Njemačka sada ranjivija nego prije osam godina. Razlog tome nisu samo globalni izazovi, već i strukturne slabosti njemačkog gospodarstva.
Feppel ističe da slabost njemačkog gospodarstva nije samo rezultat globalnih problema, nego i specifičnih strukturnih uzroka koje vlada mora prepoznati. Gospodarski rast u Njemačkoj već godinama je niži nego u drugim zemljama, što upućuje na unutarnje probleme. Za obnovu gospodarstva, Feppel smatra nužnim rješenja za energetsku tranziciju, smanjenje birokracije, ubrzanje digitalizacije, te uvođenje poreznih poticaja za investicije.
Martin Gornig iz Njemačkog instituta za ekonomska istraživanja poziva na sistemske promjene, ali ne samo u Njemačkoj, već i na europskoj razini. Strukturne reforme na kontinentu smatra nužnima za dugoročni oporavak i stabilizaciju gospodarstava članica EU.