Izvoz konjaka u 2024. godini doživio je značajan pad, ponajviše zbog smanjenih isporuka na kinesko tržište. Prema podacima Bureau National Interprofessionnel du Cognac (BNIC), vrijednost izvoza smanjena je za 10,6 posto u odnosu na prethodnu godinu.
Najveći pad izvoza zabilježen je na Dalekom istoku, gdje je vrijednost isporuka pala za 24,2 posto. Kina, drugo najveće tržište konjaka na svijetu, bilježi pad izvozne vrijednosti od 23,8 posto, dok je obujam isporuka smanjen za 9,6 posto.
Francuski proizvođači konjaka ovaj pad pripisuju sporom oporavku kineskog gospodarstva nakon pandemije, ali i uvođenju antidampinških carina. Kinesko ministarstvo trgovine zaključilo je krajem 2023. godine da europski proizvođači prodaju konjak po cijenama nižim od troškova proizvodnje.
Prema rezultatima istrage, europske destilerije prodavale su svoja pića uz popust od 30,6 do 39 posto. Ministarstvo je utvrdilo da takve cijene mogu nanijeti „značajnu štetu“ kineskim proizvođačima. Stoga je Peking odredio uvoznicima da od 11. listopada 2023. godine uplaćuju polog u visini od 34,8 do 39 posto vrijednosti uvoza, prenosi Poslovni dnevnik.
Nedavno je polog zamijenjen bankovnim jamstvima, što su francuski proizvođači ocijenili pozitivnim signalom. Ipak, udruga proizvođača konjaka uputila je apel francuskoj vladi da otvori bilateralne pregovore s Kinom.
Osim problema na kineskom tržištu, sektor izvoza konjaka pogođen je i pogoršanjem situacije u SAD-u, najvećem tržištu za ovu francusku žesticu. Dodatno, loša berba grožđa u 2024. godini dodatno ugrožava stabilnost proizvodnje.
S obzirom na navedene izazove, budućnost izvoza konjaka ovisi o pregovorima između Pariza i Pekinga, ali i o globalnom gospodarskom oporavku.