Nedjelja, 5 siječnja, 2025
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Marie Tussaud: Umjetnica koja je oblikovala sudbine i stvarala povijest

Marie Tussaud, umjetnica poznata po voštanim figurama, imala je težak i neobičan životni put. Rođena je 1. prosinca 1761. u Strasbourgu, u obitelji Grosholtz. Kao šestogodišnjakinja, preselila se s majkom u Bern, kod liječnika Philippea Curtiusa, kod kojeg je majka radila.

Početak umjetničkog stvaranja

Dr. Curtius bio je vješt u modeliranju voska, koji je koristio za anatomske prikaze. Kasnije se posvetio izradi umjetničkih voštanih figura i otvorio Cabinet de Portraits En Cire 1765. godine. Marie i njezina majka pridružile su mu se u Parizu 1766. godine.

Curtiusove izložbe bile su popularne, a Marie je brzo usvojila njegovu vještinu. Prvu voštanu figuru, Voltairea, izradila je 1777. godine, s tek šesnaest godina. Do Francuske revolucije stvorila je portrete poznatih osoba poput Jean-Jacquesa Rousseaua i Benjamina Franklina.

Život u nemirnim vremenima

Marie je devet godina podučavala umjetnost sestru Luja XVI., čime se povezala s kraljevskom obitelji. Tijekom Francuske revolucije optužena je za odanost monarhiji i 1793. godine završila u zatvoru. Nakon oslobađanja, svoju lojalnost revoluciji dokazivala je izradom figura odrubljenih glava bivših kraljevskih poslodavaca, uključujući Luja XVI. i Mariju Antoanettu.

Kad je Curtius umro 1794. godine, Marie je naslijedila njegovu kolekciju voštanih figura. Godinu dana kasnije udala se za Françoisa Tussauda i postala Madame Tussaud. Međutim, njihov brak nije bio sretan, a Marie ga je napustila odlaskom u Englesku.

Uspon karijere u Engleskoj

Marie Tussaud provela je 33 godine putujući i izlažući svoje voštane figure diljem Velike Britanije. Godine 1835. otvorila je prvu stalnu izložbu u Baker Streetu u Londonu. Posebnu atrakciju predstavljala je prostorija posvećena Francuskoj revoluciji, poznata kao “Chamber of Horrors”.

Njezine skulpture bile su toliko realistično izrađene da su izazivale divljenje i jezu. Godine 1842. izradila je autoportret, koji je i danas dio zbirke. Neke njezine originalne figure preživjele su stoljeća i još su izložene, piše Pun kufer.

Naslijeđe i globalni uspjeh

Marie Tussaud umrla je 16. travnja 1850. godine, ostavljajući muzej u naslijeđe svom sinu. Tijekom desetljeća, obiteljski posao prerastao je u globalnu atrakciju. Madame Tussauds danas ima 23 muzeja diljem svijeta, s više od 400 figura povijesnih i suvremenih ličnosti.

Njezin život obilježili su talent, predanost i nevjerojatna upornost u suočavanju s izazovima. Madame Tussauds ostaje sinonim za voštane figure i fascinantne povijesne priče.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno