Subota, 29 lipnja, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

McCourt, bivši vlasnik Dodgersa, ambiciozno ulazi u utrku za kupnju TikToka

Forbes istražuje put milijardera Franka McCourta nakon prodaje Los Angeles Dodgersa 2012. Dok se bavi osnivanjem konzorcija za potencijalnu kupnju TikToka i izgradnjom poslovnog i medijskog carstva.

Milijarder Frank McCourt organizira ponudu za kupnju TikToka putem organizacije Project Liberty. Organizacija se zalaže za stvaranje sigurnijeg i zdravijeg interneta. Gdje su vlasnici korisničkih podataka sami korisnici. Suprotstavljajući se tako tehnološkim divovima poput ByteDancea, Mete i Alphabeta.

Project Liberty je najavio potencijalnu ponudu u srijedu, planirajući surađivati s investicijskom bankom Guggenheim Securities, odvjetničkom firmom Kirkland & Ellis te nekoliko tehnologa koji već sudjeluju u inicijativi.

Ulaskom u ring, McCourt se ističe kao pojedinac već poznat po oštrim kritikama tehnoloških divova, posebno kineskog TikToka. ‘Moramo promijeniti ili razviti model koji vraća kontrolu, izbor i vlasništvo pojedincima,’ istaknuo je 70-godišnji McCourt za Forbes u studenom. ‘To nije pitanje kineske ili američke tehnologije.’ To su naši izbori.

Najpoznatiji po ulozi bivšeg vlasnika Los Angeles Dodgersa, McCourt je posljednjih deset godina usmjerio svoje investicije, uključujući oko 850 milijuna dolara prihoda od prodaje kluba, u područja poput sporta, nekretnina, tehnologije, medija i investicijske tvrtke usmjerene na privatne kredite. U siječnju prošle godine povukao se s pozicije izvršnog direktora svoje tvrtke McCourt Global kako bi se posvetio projektu Liberty. No i dalje ostaje izvršni predsjednik i stopostotni vlasnik.

Po prvi put na Forbesovoj listi milijardera

Njegovo bogatstvo procijenjeno je na oko 1,4 milijarde dolara. Što ga je prvi put ove godine uvrstilo na Forbesovu listu milijardera. Iako je znatno manje od procijenjene vrijednosti ByteDancea od 220 milijardi dolara. McCourt planira prikupiti novac iz zaklada, donacija, mirovinskih fondova i javnosti kako bi podržao svoj plan prebacivanja korisničkih računa na protokol koji omogućuje veću kontrolu nad digitalnom imovinom i podacima korisnika, prema informacijama Semafora.

Ponuda za kupnju TikToka vjerojatno će privući brojne konkurente. Među kojima bi mogli biti i tehnološki divovi koje je McCourt kritizirao. Ambiciozni planovi McCourta nisu ništa novo, posebno ako se uzme u obzir velika misija Project Libertyja.

Prošle godine iznio je svoj stav: “Počnite s uvjerenjem da je sve moguće. Izazovi će doći, ali ćemo ih rješavati jedan po jedan”. Istaknuo je svoju namjeru da promijeni tehnološki pejzaž, napominjući da nema garancija za uspjeh.

McCourtov obiteljski poduzetnički put započeo je davne 1893. godine kada je njegov pradjed osnovao građevinsku tvrtku McCourt Company u Bostonu. Frank je nakon diplomiranja na sveučilištu Georgetown 1975. godine, gdje je stekao diplomu iz ekonomije, nastavio raditi na razvoju nekretnina u Massachusettsu.

Godine 2001., pokušao je kupiti svoj omiljeni tim Boston Red Sox, ali ponudu su više dali milijarderi John Henry i Tom Werner. Kasnije je navodno založio gotovo osam hektara zemljišta na jugu Bostona kao kolateral kako bi kupio Los Angeles Dodgerse za 371 milijun dolara.

Kontroverzna zbivanja

Razdoblje dok je McCourt bio vlasnik Dodgersa obilježila su brojna kontroverzna zbivanja, uključujući optužbe za financijske nepravilnosti i izbjegavanje poreza. Klub je zatražio bankrot 2011. godine. A McCourt ga je prodao 2012. za 2,2 milijarde dolara. Što je tada bila najveća prodaja u povijesti sporta. Nakon plaćanja poreza i turbulentnog razvoda, zaradio je oko 850 milijuna dolara.

Kasnije je McCourt prodao većinu svoje nekretninske imovine u Bostonu, uglavnom 2006. godine, te se počeo usmjeravati na raznolike investicije. Sada posjeduje nekoliko zgrada u prestižnom kvartu u Dallasu, kao i komercijalne i stambene nekretnine u Kaliforniji, Teksasu i Londonu.

Nastavio je s ulaganjima u sportske projekte. 2014. godine McCourt Global kupio je 50 posto udjela u natjecanju Global Champions League and Tour, među najpoznatijim konjičkim događanjima na svijetu, koje je prodao 2022. godine po neobjavljenom iznosu. Četiri godine nakon prodaje Dodgersa, McCourt je također kupio francuski nogometni klub Olympique de Marseille za približno 50 milijuna dolara.

Od tada je uložio znatna sredstva u klub, koji je u sezoni 2021.-2022. ostvario prihode od 200 milijuna dolara, iako su od McCourtove kupnje izgubili stotine milijuna dolara, izvijestio je portal Athletic. Istodobno, oko istog vremena, McCourt je osnovao investicijsku tvrtku MGG Investment Group. Koja je od 2016. upravljala oko 300 milijuna dolara. A prošle godine imala je imovinu od 5,6 milijardi dolara.

Zabrinutost zbog korisnika

U to vrijeme, McCourt je postao sve više zabrinut zbog vlasništva korisnika nad podacima. Uviđajući da mnogi istraživači podataka na Georgetownu, fakultetu koji je pohađao i kojem je donirao velike svote novca, žele pristupiti podacima koji im nisu dostupni.

“Unutar fakulteta postoji značajan institut za podatke,” istaknuo je McCourt. “Shvatili smo da bi pristup podacima bio od iznimne koristi za donositelje političkih odluka. No brzo smo uvidjeli da ti podaci nisu dostupni jer ih kontroliraju velike tehnološke kompanije. Oni u Washingtonu koji su imali moć ili nisu bili svjesni situacije s tehnologijom i podacima korisnika, ili su jednostavno ignorirali problem jer su primali sredstva od tih moćnih korporacija koje imaju svoje lobiste na svakom koraku.”

Projekt Liberty

Godine 2021., McCourt je inicirao Projekt Liberty, fokusiran na istraživanje, zagovaranje politika i tehnološke investicije s ciljem osiguravanja veće kontrole pojedinaca nad vlastitim podacima i digitalnim identitetom, izjavio je predsjednik i izvršni direktor Tomicah Tillemann.

Projekt Liberty također ima istraživački dio u partnerstvu s francuskim istraživačkim sveučilištem Sciences Po, Georgetownom i Stanfordom, koji financira projekte istraživanja o društvenim mrežama i vlasništvu nad podacima. Što se tiče aktivizma, Projekt Liberty organizira događaje, uključujući nekoliko njih posvećenih McCourtovoj knjizi “Naša najveća borba: Povratak slobode, ljudskosti i dostojanstva u digitalnom dobu”, koju je napisao s Michaelom Caseyem iz CoinDeska, a objavljena je u ožujku.

Do sada, tehnološka grana Projekta Liberty uglavnom se fokusirala na razvoj protokola otvorenog koda pod nazivom Decentralized Social Networking Protocol (DSNP), koji omogućava korisnicima da zadrže vlasništvo nad svojim podacima i povežu ih s više platformi. McCourt opisuje DSNP kao sličan telefonskom broju koji ostaje isti bez obzira na mobilnog operatera, dok je konkretni broj povezan s određenim korisnikom. Također je uložio u web3 platformu MeWe, koja ima 20 milijuna korisnika i prikupila je 27 milijuna dolara u 2022. godini.

Nije jasno koliko je održiv ekonomski model decentraliziranog protokola – trenutno nedostaje dovoljno istraživanja i rješenja koja bi se mogla primijeniti na veličinu današnjih tehnoloških divova. Ipak, McCourtova namjera da premjesti neke od podataka korisnika TikToka na DSNP sugerira potencijal za značajne promjene u inicijativi.

Nije jasno koliki je osobni doprinos McCourt dao inicijativi, niti kako planira Project Liberty potrošiti obećanih 500 milijuna dolara, uključujući mogućnost da dio tog iznosa bude usmjeren na kupnju TikToka. Ipak, jedno je sigurno: McCourt, glavni osnivač organizacije, želi da ova inicijativa bude njegovo naslijeđe sljedećim generacijama.

Izvor: forbes.n1info.ba

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno