Europski regulatori ponovo su odlučili kazniti tehnološke kompanije zbog kršenja antitrustovskih pravila EU. Ovaj put, na udaru je Meta, matična kompanija Facebooka, zbog nepoštenih uvjeta povezani s njihovom online tržnicom – Facebook Marketplace.
Meta je optužena da je koristila nepravedne prakse u promoviranju Marketplacea, koji omogućuje korisnicima da kupuju i prodaju proizvode. Marketplace je dominantan igrač na tržištu EU i u mnogim članicama, a, prema optužbama, nije trebao biti usko povezan s Facebookom. Zbog toga su korisnici Facebooka često izloženi Marketplaceu, bez obzira na njihovu želju, što omogućuje Meti nepoštenu prednost u odnosu na konkurenciju.
Meta “potkopavala” konkurenciju
Jedan od ključnih optužbi bio je da je Meta koristila podatke svojih konkurentnih oglašivača na Facebooku za poboljšanje vlastitih usluga. Takve prakse dovele su do smanjenja konkurencije na tržištu i ugrozile poštene uvjete za sve sudionike. Europska komisija stoga je naložila Meti da prestane s tim praksama i da se suzdrži od daljnjih kršenja propisa.
Kazna koju je Meta dobila za ove prekršaje iznosi 797,72 milijuna eura. Pri određivanju visine kazne, Komisija je uzela u obzir trajanju prekršaja, ozbiljnost povrede i visoki promet koji Facebook Marketplace ostvaruje u EU, kao i ukupni promet Facebooka. Kazna je visoka kako bi se odvratilo Meta i druge kompanije od daljnjih prekršaja.
Iz Mete su odmah reagirali na presudu, ističući da su njihove usluge dizajnirane prema željama korisnika. Također, tvrde da Komisija zanemaruje stvarnu tržišnu realnost. Meta smatra da je kazna zapravo način zaštite postojećih tržišnih lidera od novih konkurenata. Kompanija se protivi tvrdnjama da Marketplace šteti konkurentima ili korisnicima, prenosi Bug.
Meta tvrdi da nema dokaza
Meta ističe da nije bilo dokaza o šteti, te da je njihova platforma zapravo pozitivno utjecala na tržište. Oni tvrde da korisnici ne koriste Marketplace jer moraju, već jer to žele, te da ta platforma nudi više izbora i novu konkurenciju. Istraga koja traje pola desetljeća nije, prema njima, donijela čvrste dokaze o šteti koju njihova usluga izaziva.
Kompanija se protivi tumačenju Europske komisije, smatrajući da presuda iskrivljuje europske propise. Njihovo stajalište je da bi propisi trebali štititi inovacije i nove konkurente, a ne već etablirane tvrtke. Meta je najavila da će se žaliti na kaznu, ali će istovremeno napraviti potrebne promjene kako bi unaprijedila svoju uslugu i nastavila sudjelovati u raspravi o budućim promjenama.
Unatoč svemu, Meta je poručila korisnicima da će Facebook Marketplace ostati aktivan u Europskoj uniji.