U neočekivanom razvoju događaja, bivši američki predsjednik Donald Trump izjavio je da je Indija izrazila spremnost za ukidanje carina na američke proizvode. Prema njegovim riječima, to bi bio dio šireg trgovinskog sporazuma koji bi mogao dodatno poboljšati bilateralne odnose. Na poslovnom skupu održanom u Kataru, Trump je naglasio kako je Indija spremna potpuno eliminirati carine na američku robu.
Nastavak napora za smirivanje trgovinskog sukoba
Istovremeno, bivši predsjednik je otkrio da je razgovarao s izvršnim direktorom Applea Timom Cookom. Tom prilikom mu je savjetovao da ne širi proizvodnju u Indiji, već da Apple poveća svoje pogone unutar Sjedinjenih Američkih Država. U skladu s promjenama u trgovinskoj politici, Bijela kuća je nedavno donijela novu uredbu koja značajno smanjuje “de minimis” carine na robu iz Kine. Stopa je snižena s 120 na 54 posto, uz fiksnu naknadu od 100 dolara, a naknadno i na 30 posto.
Ova mjera dolazi kao nastavak napora za smirivanje trgovinskog sukoba između SAD-a i Kine. Obje strane su suspendirale većinu tarifa na razdoblje od 90 dana, što je dovelo do pozitivne reakcije tržišta. Američki ministar financija Scott Bessent izjavio je kako postoji zajednički interes da se izbjegne ekonomsko razdvajanje. Istaknuo je da su visoke carine djelovale gotovo kao embargo, što nijedna strana ne želi.
Paralelno s tim, Kina je ukinula zabranu isporuke Boeingovih zrakoplova, čime se dodatno smanjuju napetosti na globalnom tržištu. Posjet Donalda Trumpa Bliskom istoku također je imao šire posljedice. Tijekom njegovog boravka, otvorene su nove prilike za Saudijsku Arabiju i UAE u sektoru umjetne inteligencije. Tehnološki divovi poput Nvidije i AMD-a spremni su za isporuku naprednih čipova tim zemljama.
Foxconn nesiguran oko američkih trgovinskih mjera
Ipak, nisu sve reakcije bile pozitivne. Foxconn, najveći svjetski ugovorni proizvođač elektronike, smanjio je svoje godišnje prognoze. Kao razlog je naveo nesigurnost oko američkih trgovinskih mjera i carinskih politika. Unatoč smanjenju tarifa i jačanju diplomatskih odnosa, mnoge kompanije i dalje osjećaju pritisak neizvjesnosti.
Širi optimizam pojačan je prošlog tjedna kada je Trump najavio trgovinski sporazum s Ujedinjenim Kraljevstvom, prvi takve vrste pod njegovim vodstvom. Taj dogovor uslijedio je nakon što su u travnju uvedene, pa privremeno pauzirane, opsežne “recipročne” tarife prema većini trgovinskih partnera. Ipak, američki pregovori s Europskom unijom razvijaju se nešto drugačije.
EU je najavila moguće uvođenje carina na niz američkih proizvoda u slučaju neuspjeha pregovora. Objavljen je i konkretan popis roba koje bi mogle biti pogođene protumjerama. Novi sporazumi mogli trajno izmijeniti globalne ekonomske odnose, prenosi Biznis.
Kako se dinamika na svjetskoj trgovinskoj sceni i dalje razvija, ostaje za vidjeti hoće li najavljene promjene uroditi stabilnijim ekonomskim partnerstvima.