Microsoft, jedna od najpoznatijih tehnoloških tvrtki na svijetu, ove godine slavi 50 godina postojanja. Osnovali su je Bill Gates i Paul Allen 4. travnja 1975. godine, a od tada je tvrtka prošla kroz brojne uspone i padove. Danas je Microsoft sinonim za operativni sustav Windows, koji se nalazi na više od 70% svih stolnih računala u svijetu. Međutim, put do tog uspjeha nije bio ni najmanje jednostavan.
Početak Microsoft-a
Priča o Microsoftu počinje još u studentkim danima Gatesa i Allena, kada su obojica bili na Harvardu. U to vrijeme, Gates je pročitao članak u popularnom časopisu “Popular Electronics” koji je govorio o novom miniračunalu, Altair 8800. To računalo pokretao je čip nove kompanije Intel, a Gates i Allen su ubrzo prepoznali priliku. Iako nisu imali nikakav prototip računala niti potrebnu opremu, odlučili su kontaktirati proizvođača Altaira, tvrtku Micro Instrumentation and Telemetry Systems. Nakon razgovora s direktorom Edom Robertsom, uvjerili su ga da su razvili softver koji bi mogao omogućiti korisnicima upravljanje računalom.
Problem je bio što, unatoč velikim tvrdnjama, nisu imali napisanu ni jednu liniju koda. Unatoč tome, odmah su počeli raditi na razvoju softverskog rješenja. Programirali su u BASIC-u, iako nisu znali hoće li kod uopće raditi na budućim verzijama računala. Radili su danima, a rezultat njihovog truda bio je prvi operativni sustav za Altair, koji je postavio temelje za ono što će kasnije postati Windows.
Najvažniji kod koji je Gates ikad napisao
Gates je taj kod opisao kao najvažniji koji je ikad napisao. Upravo je on omogućio razvoj operativnog sustava koji je bio prekretnica u svijetu računalstva. Microsoft je od tog trenutka započeo svoj uspon, a Windows je postao temelj njihove daljnje dominacije na tržištu. Danas je Microsoft tržišni lider u području operativnih sustava i u velikoj mjeri oblikuje način na koji koristimo računala i tehnologiju općenito.
Iako su imali nevjerojatan uspjeh s Windowsom, Microsoft nije bio imun na neuspjehe. Jedan od većih promašaja bio je pokušaj ulaska na tržište pametnih telefona. 2010. godine lansirali su pametni telefon Kin, koji je trebao konkurirati tada već popularnim iPhone uređajima. Nažalost, prodaja je bila katastrofalna i Kin je povučen s tržišta nakon samo tri mjeseca. Zune, prijenosni medijski uređaj koji je trebao konkurirati Appleovom iPodu, također je završio u zaboravu, unatoč velikim ulaganjima i pokušajima Microsofta da osvoji tržište.
No, unatoč tim promašajima, Microsoft je nastavio rasti i razvijati se, a danas je tvrtka koja vrijedi gotovo 3 bilijuna dolara. Bill Gates, koji je napustio aktivno vođenje tvrtke 2000. godine, i dalje je prisutan u tehnološkom svijetu, dok Paul Allen, koji je napustio Microsoft 1983. godine, usmjerio je svoju energiju na druge projekte, uključujući ulaganja u sport, znanost i filantropiju. Preminuo je 2018. godine, ali njegov utjecaj na tehnologiju i društvo i dalje je prisutan.
Kroz svih 50 godina, Microsoft je ne samo oblikovao osobno računarstvo, već je postavio temelje za mnoge druge tehnologije koje danas koristimo. Unatoč izazovima, njihova sposobnost da se prilagode i inoviraju osigurala je njihovu poziciju među tehnološkim gigantima. S obzirom na njihovu povijest, možemo očekivati da će Microsoft nastaviti igrati ključnu ulogu u budućnosti tehnologije.
Izvor: Zimo dnevnik