Četvrtak, 21 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Mindfulness – izdvojite 10 minuta dnevno za sebe i prakticirajte ga

Napretkom tehnologije svatko od nas u prosjeku prima oko 11 milijuna bita informacija u sekundi. Što to zapravo znači? 

Dok čitate jedan službeni mail na laptopu, na mobitelu iskače obavijest o privatnom druženju za vikend, s radija se čuju vijesti, iz ureda pored čuje se razgovor dvoje kolega o važnim organizacijskim promjenama, klima iznad vas neprestano zuji. Zvoni vam mobitel. Istovremeno, osjećate napetost u leđima. Ali to ignorirate.

Piše Tihana Fontana, mag. psych., za Poduzetnik

Mindless, flow ili mindfulness – u kojem ste stanju?

Često možete biti mindless, odnosno i bez fokusa i bez svjesnosti. Ovo stanje može biti “opasno” jer se u ovom stanju događa najveći broj pogrešaka.

Ponekad možete biti svjesni i prisutni, ali bez fokusa. U ovom stanju mogu doći brojne ideje, ali ako nemate fokusa i koncentracije, možete imati poteškoća u zadržavanju istih i u pretvaranju ideja u djela i akcije.

Treća opcija je kada ste izuzetno fokusirani, ali niste svjesni – protoka vremena, ljudi oko sebe, promjena, tjelesnih senzacija. To je stanje flowa, koje je učinkovito u rutinskim zadacima ili dok vježbate. Ali problem u ovom stanju je manjak svjesnost i prisutnosti, zbog čega vam može promaknuti neka informacija. Nedostaje li nam svjesnosti i fokusa, to može biti opasno!

Koje bismo stanje trebali što češće priželjkivati i prakticirati?

Stanje u kojem imate i fokus i svjesnost zove se mindful stanje. U tom stanju usmjereni ste na ljude kojima ste okruženi i na zadatke koje obavljate.

Svjesni ste procesa koji se događaju u vama i oko vas i na njih možete sukladno i prikladno odgovoriti.

Prakticiranje mindful stanja:

povećava sposobnost upravljanja pažnjom i fokusom;

povećava proaktivnost, širi perspektivu i unapređuje kreativnost i inovativnost;

razvija izvršne funkcije mozga;

povećava emocionalnu inteligenciju;

unapređuje zdravlje općenito.

Ako želite početi, nudimo nekoliko smjernica i uvida:

Izbjegavajte otvaranje maila kao prve stvari koju činite kada dođete na posao – umjesto toga izaberite neku drugu mindful aktivnost:

Možete promatrati/osvijestiti svoje:

disanje (dubinu, brzinu…)

tjelesne senzacije (napetosti, bol, stezanja, moguće osjećaje praznine…)

kretanje (dodir s tlom i odjećom oko nogu, prebacivanje težine s noge na nogu…)

promatrajte svoju okolinu – što vidite, čujete, dodirujete, mirišete…

Ako jedete, uklonite sve potencijalne distraktore (npr. mobitel, računalo ili novine), usmjerite se na hranu koju imate ispred sebe – mirise, okuse, oblik, teksturu, toplinu i boje, ali i na svoje tjelesne senzacije – osluškujte svoje tijelo i što vam ono govori (želi li još ili mu je zasad dosta). Multitasking ne postoji i nije moguć, zato ne pokušavajte odrađivati više stvari istovremeno, nego se fokusirajte na jednu po jednu.

Stavite si prakticiranje mindful stanja u raspored, bar 10 minuta dnevno – sve dok vam ono ne postane navika. Uz to, možete voditi dnevnik i pratiti svoj napredak i promjene. Kako kaže zen izreka: “Trebali biste meditirati svaki dan jedan sat. Osim ako nemate vremena. Onda biste trebali dva sata.” Jon Kabat-Zin mindfulness definira kao “usmjeravanje pažnje na određeni način: svjesno, u sadašnjem trenutku i bez osuđivanja”.

 

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno